Obálka audioknihy Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Interpret: Jan Szymik
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2020

Jaký bude osud liberální demokracie?

Tuto otázku si klade jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.

Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.

TIMOTHY SNYDER
Americký historik. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na holokaust. Získal doktorát na Oxfordské univerzitě, působil v Paříži, ve Vídni, Varšavě a na Harvardu, a nyní je profesorem historie na Yaleově univerzitě. Jeho knihy získaly řadu mezinárodních cen. Žije New Havenu v Connecticutu.

JAN SZYMIK
Narodil se znamení Štíra v Karviné. Veškeré základní vzdělání absolvoval v polštině. Na gymnáziu si poprvé vyzkoušel herectví, včetně loutkového. Po maturitě začal studovat herectví ve Wroclavi, ale vzhledem k administrativním problémům nakonec přešel v roce 1981 na pražskou DAMU. Po ukončení studia (1985) strávil dva roky v pardubickém divadle, pět sezon strávil v Kladně a pak dostal od Miloše Horanského nabídku do Divadla ABC. První hrou v angažmá byla detektivka Vražda na faře (kde hrál detektiva po boku Stely Zázvorkové v roli slečny Marplové). Z období následujícího ředitele Milana Schejbala nejraději vzpomíná na další detektivku Past na myši, 1+1=3, Cyrana z Bergeracu, Ideálního manžela, Fredericka a Veselé paničky windsorské. Jeho hlas můžeme slýchat v dabingu.

ON T YRANNY: Twenty Lessons from the Twentieth CenturyCopyright © 2017 by Timothy Snyder. All rights reserved. First published in the United States by Tim Duggan Books, an imprint of the Crown Publishing Group, a division of Penguin Random House LLC, New York. Translation © Martin Pokorný, 2017 Cover photo © Hans H. Bjørstad, 2017

Audiokniha Tyranie: 20 lekcí z 20. století – autor Timothy Snyder (Černá zem, Krvavé země) přispívá do aktuální debaty o dalším osudu liberální demokracie. Čte Jan Szymik, režie Jakub Tabery.