Ostrov pokladů

Délka: 7 h 14 min
Interpret: Zbyšek Horák
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 408 MB

Audiokniha Ostrov pokladů obsahuje pirátský příběh pro děti a mládež od autora Roberta Louise Stevensona. Čte Zbyšek Horák.

VZHŮRU NA MOŘE!

Klasický pirátský příběh pro děti a mládež s pokladem, zakopaným na neznámém ostrově byl mnohokrát zfilmován, upraven pro rozhlas i divadlo a motivy z něj se nacházejí i v dílech jiných autorů. Poprvé vyšel v roce 1883 a stal se nejpopulárnějším dílem svého autora.

Příběh začíná v hostinci U admirála Benbowa, kde se ubytuje starý námořník Bill Bones, který záhy zemře. Při vyklízení jeho pokoje objeví syn hostinského Jim Hawkins v truhle mapu, na které je zakreslena cesta za tajuplným pokladem kapitána Flinta. Ukáže ji zemanovi Trelawneyovi a lékaři (a zároveň smírčímu soudci) Liveseyovi. Oba muži nadšeně zorganizují za pokladem námořní výpravu na lodi Hispaniola, které se Jim také zúčastní. Jenže Trelawney nedokáže i přes varování Liveseyho udržet jazyk za zuby a v přístavu, kde se snaží najít loď a posádku brzo všichni znají cíl jejich cesty. Proto není divu, že se zanedlouho objeví jednonohý Jim Silver, zvaný Dlouhán a Trelawney podlehne jeho výmluvnosti a najme ho jako lodního kuchaře. A na jeho doporučení také většinu posádky. Během plavby se z ní vyklube pirátská banda, které velí právě Jim Silver. Při doplutí na hledaný ostrov začne boj na život a na smrt mezi našimi hrdiny a piráty o získání tajemného pokladu. Vyhraje dobro, nebo zloduši? A jakou roli v příběhu sehraje Ben Gunn, který byl na ostrov vysazen před třemi lety?

ROBERT LOUIS STEVENSON
Skotský romanopisec, básník, spisovatel cestopisů a amatérský hudební skladatel se narodil v Edinbugu jako Robert Lewis Balfour Stevenson a zde také dosáhl vzdělání. Ještě než se naučil psát, diktoval své příběhy matce a zdravotní sestře, která se o něj starala. Měl totiž chatrné zdraví, proto na rady lékařů podnikal cesty do klimaticky příznivých podnebí a zůstával tam na dlouhou dobu. Zcestoval svět a nakonec se usadil na ostrově Samoa, kde také zemřel.
Touha po dobrodružství se v rodině Stevensonů dědila. Jeho strýcové, otec i děda byli stavitelé majáků. Nicméně nepodědil jejich technické nadání. Lákala ho literatura. Na přání otce však vystudoval práva, aby měl zajištěnou existenci, ale nikdy se oboru nevěnoval.
Řadí se do novoromantického proudu spisovatelů. Vedle Ostrova pokladů je jeho nejznámějším dílem thriller Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (1886). V češtině například ještě vyšlo: Černý šíp, Do jižních moří, Dobrodružství Davida Balfoura, Katriona, Klub sebevrahů, Dítě tak samo či Essaye. Svými příběhy z jižních moří velmi ovlivnil mimo jiné tvorbu Josepha Conrada.

ZBYŠEK HORÁK
Moderátor a dabér. Poprvé se v českých (tehdy československých) médiích objevil v roce 1985, kdy pracoval jako hlasatel Československého rozhlasu. V hlasatelské kariéře pokračoval v devadesátých letech na soukromých rozhlasových stanicích, na obrazovce veřejnoprávní i soukromé televize. Na přelomu tisíciletí se vrátil do Českého rozhlasu a stál u zrodu regionální stanice Český rozhlas Region Praha a střední Čechy. V současné době působí především jako dabér, posluchači ho mohou znát jako hlas Jeremy Clarksona z oblíbené motoristického pořadu Top Gear. Namlouvá komentáře k dokumentárním filmům a seriálům, kterých má na kontě stovky (například Toulavá kamera) a hrál menší role v seriálech a filmech. Věnuje se také načítání audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Roberta Louise Stevensona Ostrov pokladů, vydané nakladatelstvím Knižní klub v roce 2013. Copyright © 1883 by Robert Louis Stevenson. Z anglického originálu Treasure Island přeložil Aloys Skoumal. Translation © Aloys Skoumal, 1967. Čte Zbyšek Horák. Režie a zvuk Vratislav Hubička, Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Illustration copyright © Natalie Oweyssi. Grafická úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma