Obálka audioknihy Čemu se báseň říká

Čemu se báseň říká

Jiří Orten

Délka: 51 min
Interpret: Ota Ornest
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2019

Z komentáře k původnímu LP albu "Jiří Orten Čemu se báseň říká" vydanému Supraphonem v roce 1970 a nyní vydávánému poprvé digitálně: "Když je na světě druh lidí, kterému se říká básníci, a Vy přece víte, co to znamená, pak chci být básníkem celým srdcem a ještě víc, a chci za to zemřít..." To jsou slova z dopisu, který napsal dvacetiletý básník JIŘÍ ORTEN svému staršímu příteli, básníku Františku Halasovi. A skutečně - Jiří Orten byl jedním z "vyvolených": dva roky poté zemřel skutečně "za to", že byl a za všech okolností zůstal básníkem. Bylo to právě v den Ortenových dvadvacátých narozenin, kdy jeho osud básníka - žida, jemuž byla nacistickými zákony zakázáno tvořit a žít, byl "zasažen" koly německého sanitního vozu na tehdejším Rašínově nábřeží v Praze. O tři dny později se uzavřel lidský život Jiřího Ortena; jeho osud básníka však nepřestává zářit temným obzorem našich let...

Básnická sbírka Čemu se báseň říká vychází poprvé jako audiokniha. Autorem je Jiří Orten. Recitují Ota Ornest, Zdeněk Ornest, Jaroslava Adamová a další.