Obálka audioknihy Přístav u řeky Styx

Interpret: Filip Jančík
Vydavatel: Audiotéka, Epocha
Vydáno: 2023

Pod ledovým krunýřem Jupiterova měsíce Europy se rozprostírá tajuplný oceán. Skupina vědců s nadšením zahajuje jeho průzkum, aniž tuší, čemu stane v blízké budoucnosti tváří v tvář. Temné vody ukrývají zahnívající tajemství a vyslance lidstva očekává poznání, že nejen život, ale i smrt mohou nabývat ve vesmíru netušených podob.

Království plynného obra není místem pro slabé...

PAVEL FRITZ
Pavel Fritz je profesí biolog, vydělávající si na chléb mezi přístroji virologické laboratoře. Zájem o fantastiku jej provází od dětství, avšak s psaním započal až ve středním věku. Prvním počinem vzešlým z jeho dílny byl scifi román Letka 307 (2012), válečný deník stíhacího pilota Johna Cardery, svádějícího boje v záludném vícerozměrném hyperprostoru, kde psychická zátěž představuje stejně nemilosrdného protivníka jako nepřátelští letci. Následoval hard scifi román Přístav u řeky Styx (2015), sledující pohnuté osudy vědecké expedice na Jupiterově měsíci Europě. Tento syrový příběh z podmořské základny si vysloužil nominaci na cenu Akademie SFFH v kategorii „nejlepší původní čes. nebo slov. kniha“. O rok později mu vyšla povídková sbírka Archa zrůd (2016) žánrově kombinující sci-fi, fantasy a horor, jež získala nominaci na cenu Aeronautilus v kategorii „kniha roku“. Prozatím posledním dílem je povídková scifi sbírka Studené světlo hvězd (2021).
Vedle výše uvedených titulů vydal řadu samostatných povídek, s nimiž se můžete seznámit například v časopise XB-1, sbornících z řady Žoldnéři fantasie či antologiích Ve stínu Říše (povídka nominována na cenu Aeronautilus v kategorii „povídka roku“) a Legendy: Praga caput regni.

FILIP JANČÍK
Začínal jako herec, ale rozhodl se naplno věnovat dabingu. Proto jej můžeme vidět jen v několika málo filmech nebo seriálech. Jako mladý herec si zahrál například ve filmu Záhada hlavolamu a Vekslák aneb staré zlaté časy. Hlasu Filipa Jančíka si naopak všimneme ihned, například na TV stanici Prima Cool nebo v působivém počtu hollywoodských filmů a seriálů.

Audiokniha Přístav u řeky Styx, autor Pavel Fritz, čte Filip Jančík, režie Miloš Vrána.