Obálka audioknihy Maryša

Vydavatel: Cosmopolis
Vydáno: 2022
Série: Cosmopolis - audiohry

Dramatická divadelní hra Aloise a Viléma Mrštíkových z roku 1894.

Tragédie řeší majetkové poměry a nerovný vztah žen a mužů na moravské vesnici v období 19. století.
Maryša je dcerou bohatého sedláka Lízala, miluje však Francka, synka z chudé rodiny, který je právě odveden na vojnu do Brna. Přišel se za Maryšou rozloučit, Lízal ho však zle vyhnal - má pro Maryšu vyhlédnutého jiného ženicha – bohatého mlynáře Vávru, vdovce se třemi dětmi. Přes Maryšin odpor, prosby a slzy přinutí Lízal za vydatné spolupráce své ženy a její tety Maryšu, aby si Vávru vzala. Manželství není šťastné, Vávra tráví více času v hospodě než doma, nakonec Maryšu i bije, s Maryšiným otcem se soudí o věno. Lízal vidí, že udělal chybu a snaží se Maryšu přesvědčit, aby se vrátila domů. Je však pozdě, Maryša už o to nestojí, odmítá mu odpustit, že ji do manželství nutil. Po dvou letech se vrací Francek z vojny a veřejně prohlašuje, že bude za Maryšou chodit. Přijde dokonce i do mlýna, kde se Maryšu snaží přesvědčit, aby s ním utekla do Brna. Maryša odmítá, bojí se hanby, kterou by způsobila sobě i celé rodině. To, že se Vávra pokusí Francka zastřelit, nakonec Maryšu vyprovokuje k zoufalému činu..

účinkovali:
• Audiopohádkáři cz
• Vávra – Milan Enčev
• Maryša – Romana Goščíková
• matka Maryši – Valérie Zawadská
• hospodský – Petr Franěk
• Rozára – Anna Kulovaná
• Lízal – Jan Szymik
• Teta – Petra Špindlerová
• Francek – Lukáš Burian

režie – Lukáš Burian
producent – Filip Mareš
hudba a efekty – Zdeněk Urbanovský
rec., střih, zvuková postprodukce a mix – Zdeněk Berry Beran
mastering – Pierre Savage
grafika – Romana Schmittová (ROSCH)

Za podpory Divadla Radka Brzobohatého a Berrymusic Production ve First Floor Studios Barrandov natočili a vydali AUDIOPOHÁDKÁŘI CZ & Filip Mareš ve spolupráci s Nakladatelským domem Grada pod značkou Cosmopolis v roce 2022.

Série Cosmopolis - audiohry

Obálka audioknihy Richard III.
Richard III.
Obálka audioknihy Bílá nemoc