Obálka audioknihy Smrt boha smrti

Vydavatel: Jota
Vydáno: 2022
Velikost: 1.04 GB

Audiokniha Smrt boha smrti předkládá příběh plný odvahy a sebeobětování, ale také zrady a kruté pomsty. Autor znal dobře všechny aktéry tohoto dramatu. Vždyť to byl právě on, kdo se v knize Za Heydrichem stín z roku 1947 pokusil jako první objasnit pozadí a průběh atentátu. Původní verze této knihy je prvním uceleným dílem o atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Jaroslav Andrejs podává vyčerpávajícím způsobem svědectví o jedné z nejúspěšnějších akcí československého odboje proti nacistům.

Jan Kubiš a Jozef Gabčík, to jsou jména, která budou už navždy symbolizovat hrdinství ve tváři nepředstavitelnému zlu. Tato audiokniha nám připomíná statečné československé parašutisty, ale také jejich obětavé domácí pomocníky. Jména a osudy lidí, kteří riskovali nejen svůj život, ale i životy svých nejbližších. Lidí, pro které slovo vlastenectví nebylo jen prázdným pojmem. Stovky jich nalezly smrt a na to by se nikdy nemělo zapomenout.

JAROSLAV ANDREJS
Jaroslav Andrejs (1908–2002) byl první český autor, který komplexně zpracoval příběh atentátu na Heydricha (kniha Za Heydrichem stín z roku 1947).
Úředník, od roku 1936 žurnalista. Spisovatel chlapecké, dokumentární a zpočátku i sentimentální četby. Knižně debutoval vzpomínkovou prózou Za našich mladých let (1943).
Dostal se k unikátním informacím, které se staly podkladem jeho nejčtenější knihy Za Heydrichem stín (1947). Jedná se o první literární zpracování tohoto tématu; i když od té doby byla řada informací výzkumem zrevidována, je kniha dodnes působivá. Zpracování rozšířil v knize Smrt boha smrti v roce 1997.

PAVEL SOUKUP
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek – od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas – jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinů či Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn.

Nahrávka vznikla podle knihy Jaroslava Andrejse Smrt boha smrti vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2022. Copyright © Jaroslav Andrejs, dědicové 2022. Audiokniha© Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2022. Čte Pavel Soukup. Hudba, režie, střih a mastering Studio Budíkov. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2022.

Audiokniha vznikla na základě reevidovaného vydání knihy Smrt boha smrti a vychází k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha.