Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Mýty a naděje digitálního světa

Mýty a naděje digitálního světa

Patrick Zandl

Délka: 12 h 49 min
Interpret: Ondřej Halámek
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 723 MB

Vše, co potřebujete vědět o kryptoměnách, umělé inteligenci a dalších převratných technologiích

Všimli jste si portrétu ženy na obálce audioknihy? Líbí? Během pár vteřin ho nakreslila Midjourney – stačilo jí dát pár pokynů a navíc za to nic nechtěla. Midjourney je totiž umělá inteligence a třeba o tisíc originálních obrázků ji můžete požádat i vy. Ještě před půl rokem by to nešlo…

Digitální technologie se vyvíjejí překotným tempem a je čím dál těžší s nimi držet krok. Který z dnešních vynálezů je pouze „hype“ – bublina odsouzená k prasknutí, a co skutečný „game-changer“? Na odpovědích záleží naše osobní budoucnost, ale i prosperita celé společnosti.

Patrick Zandl patří už třetí dekádu mezi přední znalce nových technologií. V této audioknize srozumitelně objasňuje, jak fungují, a střízlivě posuzuje jejich budoucí potenciál. Neomezuje se přitom na technologie samotné, důraz klade i na jejich společenské dopady. Protože převratné vynálezy přinášejí nečekané příležitosti i nečekané hrozby.

Při poslechu audioknihy mimo jiné pochopíte:
- Skutečný princip fungování kryptoměn, jejich možnosti a limity. Sami se pak můžete kvalifikovaněji rozhodnout, jestli do nich investovat.
- Jakou budoucnost mají další aplikace blockchainu – nahradí tzv. chytré smlouvy notáře?
- Proč umělá inteligence představuje revolučního pomocníka v medicíně či průmyslu, ale nebezpečný prvek v trestním systému.
- Jaké možnosti kontroly dává technologická revoluce vládám a jak funguje čínský systém sociálního kreditu.
- Proč bychom se měli zabývat zamýšlenou evolucí sociálních sítí – metaverzem.
- Že se čipy staly nejdůležitější „surovinou“ světa. Kdo je má, vítězí, kdo je nemá, upadá.
- Proč nové technologie zvyšují křehkost společnosti, co nám hrozí a jak to všechno přežít.

„Když se s novými technologiemi potkáváte, děje se tak zpravidla prostřednictvím nadšených článků věrozvěstů, propagátorů a marketérů, kteří nemají důvod rozebírat stinné stránky, případně si jich ani nejsou vědomi. Jenže selhávání má své zákonitosti a jsem přesvědčený, že aktuální technologická revoluce otřese mnoha jistotami. Každý by měl proto rozumět současným možnostem i rizikům, jinak naše víra v pokrok bude slepá.“
– Patrick Zandl

PATRICK ZANDL
Patrick Zandl (* 1974) je technologický publicista, který stál u zrodu českého internetu. V roce 1996 zakládal první český technický zpravodajský server, který později prodal iDNES. V roce 2006 spoluzakládal videoportál Stream.cz a dnes pracuje jako koordinátor vývoje u největšího světového výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Je autorem řady knížek i článků popularizujících moderní technologie a udržitelnou energetiku.

„Psát umí kdekdo a číst zahraniční weby také. Patrick Zandl však patří do jiné kategorie. To, o čem píše, má osobně vyzkoušené a důkladně promyšlené. Ve schopnosti originálních úvah o budoucnosti digitálního světa tak u nás nemá konkurenci.“
– Petr Koubský, redaktor pro vědu a technologie v Deníku N

Audiokniha Mýty a naděje digitálního světa, autor Patrick Zandl, čte Ondřej Halámek.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma