Obálka audioknihy Jeden mrtvý navíc

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Série: Případy bratra Cadfaela díl 2

Pozor na monarchistické praktiky!

Spor o nástupnictví vehnal Anglii do občanské války, a tak léta Páně 1138 prolilo krev i město Shrewsbury. Vítězní Štěpánovi žoldnéři dobyli tamní hrad a velitel rozkázal všech čtyřiadevadesát vzbouřenců pověsit, načež je místní benediktin a bylinkář pověřen, aby těla na poslední cestu zaopatřil. Ale proč je mrtvol najednou pětadevadesát? A kdo byl ten očividně urozený mládenec pověřený tajným posláním, jenž nebyl oběšen popravčím jako politický odpůrce, nýbrž uškrcen zezadu jako nějaký kmán? Napoví bratru Cadfaelovi jeho nová schovanka? Nebo Hugh Beringar? Zatímco s obeznalým mnichem diskrétně pátráme, kdo má zločin na svědomí, dozvíme se, jak lidé ve středověké Anglii žili, co měli rádi a jak uvažovali, co ctili – a taky proč vraždili.

ELLIS PETERS
Anglická spisovatelka velšského původu, vlastním jménem Edith Mary Pargeter, se věnovala zejména válečné, historické a detektivní próze. Je autorkou více než sedmdesáti knih, které vyšly v milionových nákladech v patnácti jazycích. V roce 1994 obdržela Řád Britského impéria za zásluhy o literaturu, je držitelkou prestižních žánrových ocenění Stříbrná a Diamantová dýka udělováných každoročně britskou asociací autorů detektivek Crime Writers´Association (CWA). Do světové literatury se zapsala trilogií Nebeský strom (1958-1963), řadou případů inspektora Felse i jeho syna (1951-1978) a dvacetidílnou sérií historických detektivek s bratrem Cadfaelem (1977-1994), jíž proslavil i televizní seriál (1994-1998) s Derekem Jacobim v hlavní roli. Byla propagátorkou české kultury v Anglii, pravidelně navštěvovala Prahu a překládala díla českých autorů do angličtiny (např. B. Němcová, J. Neruda a B. Hrabal).

PAVEL SOUKUP
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek – od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas – jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinů či Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn.