Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Hrůza v Dunwichi a jiné příběhy

Hrůza v Dunwichi a jiné příběhy

Howard Phillips Lovecraft

Délka: 7 h 19 min
Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 413 MB

To nejlepší z tvorby zakladatele žánrů fantasy a sci-fi H. P. Lovecrafta v jedné audioknize. Do napínavých příběhů s propracovanou atmosférou se vkrádají vetřelci z jiných planet i bezejmenní obyvatelé hlubin moří, staří bohové ožívající nešťastnou náhodou i při skrytých rituálech a časem záváté okultní poznatky lidstva. Soubor sedmi povídek obsahuje slavnou novelu „Pod pyramidami“, kterou Lovecraft napsal pro iluzionistu Harryho Houdiniho, neblaze proslulou morbidní povídku „Milovaní mrtví“, která vyděsila i autorova vydavatele, nebo povídku „Yigova kletba“, kde se poprvé objevuje hadí božstvo Yig, figurující i v jeho dalším díle a tvorbě jeho následovatelů. Své hlasy propůjčila Lovecraftovým temným vizím pětice našich předních interpretů.

HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT
Americký básník a autor fantasy, scifi a především hororů. Stal se jedním nejvlivnějších hororových autorů 20. století, ačkoli psal téměř výlučně povídky či básně, nenapsal žádné větší dílo. Jeho životní dráhu předznamenala těžká duševní choroba jeho otce a komplikovaný vztah s náročnou matkou. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány. Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. Autorsky nejplodnější období zažíval mezi lety 1933–1936. Jeho archaický styl je přirovnán ke stylu Edgara Allana Poea. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující podivné, vetřelecké temné bohy, kteří se dostali na Zemi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. V jeho tvorbě chybí ženské postavy, v povídkách a novelách pracuje s motivy zapomenutých vědomostí lidstva, zachování starých kultů do moderních dob, nemožnost vyhnout se svému osudu, civilizačních hrozeb a úskalí vědy.

Nahrávka vznikla podle povídek Howarda Phillipse Lovecrafta Dagon (sbírka Zjevení Cthulhu ) Pod pyramidami (sbírka Hemživý chaos), Milovaní mrtví (sbírka Hemživý chaos), Slavnost (sbírka Zjevení Cthulhu), Yigova kletba (sbírka Hemživý chaos), Hrůza v Dunwichi (sbírka Zjevení Cthulhu) a Hluchý, němý a slepý (sbírka Hemživý chaos), vydané nakladatelstvím Carcosa – Tatiana Žáčková v roce 2017 (Zjevení Cthulhu) a nakladatelstvím Argo v roce 2020 (Hemživý chaos) . Z anglického originálu přeložil Milan Žáček. Translation © Milan Žáček, 2002, 2017, 2020. Čtou Otakar Brousek, Jan Vondráček, Lukáš Hlavica, Aleš Procházka a Jiří Schwarz. Režie, střih a mastering Pavel Kadlec. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Mikuláš Podprocký. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Techický redaktor Nikolaj Ivaskiv. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020. www.tympanum.cz.

Hrůza v Dunwichi a jiné příběhy – audiokniha obsahuje komplet sedmi povídek H. P. Lovecrafta. Čtou Otakar Brousek ml., Jan Vondráček, Lukáš Hlavica a další.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma