Obálka audioknihy Jak neuloupit smaragd

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

ZLODĚJ PACKAL – ZÁRUKA VTIPU A HUMORU

Když jsou zlodějíčci packalové, vše okolo nich i oni samotní dostanou na frak. Román z takzvané „dortmunderovské série“, pojmenované podle smolařského zlodějíčka Johna Dortmundera, patří k nejznámějším Westlakeovým propojením humoristického a kriminálního žánru.

Zdánlivě prostý plán na uloupení vzácného drahokamu se nečekaně zkomplikuje a Dortmunderova parta se musí postupně vloupat do muzea, banky, blázince, vězení a na policejní stanici. Dortmunder, hrdina čtrnácti románů a jedenácti povídek, se poprvé objevil ve Westlakeově románu The Hot Rock z roku 1970. Kromě toho, že je génius, je také nejnešťastnějším podvodníkem na světě – bez ohledu na to, jak pečlivé jsou jeho plány, brilantní a propracované do (téměř) posledního detailu, vždy se něco pokazí. Westlake je znám velkou důvtipností děje svých příběhů a překvapivými nápady.

DONALD E. WESTLAKE
Americký spisovatel, autor více než sta knih. Specializoval se na kriminální příběhy, méně často psal sci-fi. Westlakeovými nejznámějšími postavami jsou tvrdý drsný zločinec Parker (z děl podepsaných pseudonymem Richard Stark) a jeho komický protějšek John Dortmunder, smolařský kriminální génius. Většina Westlakeových románů se odehrává v New Yorku. Česky vyšly i další Westlakeovy knížky, například Jak nevodit policii za nos, Jak nevyloupit banku, Jak nezničit lidstvo. Rošády, Zatracená smůla, Ukradená banka... Některé z Westlakeových románů byly zfilmovány, například Ukradený diamant s Robertem Redfordem, Odplata s Melem Gibsonem a další. Westlake sám je autorem několika scénářů, nejznámějším z nich je scénář k filmu Švindlíři, za který byl nominován na Oscara.

DAVID NOVOTNÝ
Po absolutoriu herectví na Pražské konzervatoři začínal v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. V letech 1998–2018 byl jedním z pilířů souboru Dejvického divadla. Mezi jeho nejvýraznější filmové postavy patří role pilota Bedřicha Mrtvého ve filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět či hlavní role v snímku Non Plus Ultras. Objevil se také v psychologickém dramatu Roberta Sedláčka Pravidla lži či ve filmu Petra Zelenky Karamazovi, kde ztvárnil jednoho z bratrů, Dmitrije. Vedle toho zazářil v seriálech Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Kosmo, Bohéma či Zkáza Dejvického divadla. Věnuje se dabingu a často pracuje pro Český rozhlas.

Nahrávka vznikla podle knihy Donalda E. Westlakea Jak neuloupit smaragd, vydané nakladatelstvím Grada Publishing a.s. pod značkou Cosmopolis v roce 2015. Copyright © 1970 by Donald E. Westlake. Z anglického originálu The Hot Rock přeložil Radoslav Nenadál. Translation © Radoslav Nenadál. Čte David Novotný. Režie, zvuk Pavel Kadlec. Zvukové předěly Mario Buzzi. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky a úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Jak neuloupit smaragd, autor Donald E. Westlake, čte David Novotný.