Obálka audioknihy Máme na vybranou

Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Práh
Vydáno: 2021

Osobnost mezinárodního významu s kořeny v předválečném Československu

Ve své knize, která je víc než jen memoárovou literaturou, nám Edith Egerová předkládá nejen napínavý a působivý příběh vlastního života, ale také inspirativní příběhy svých pacientů. Na jejich pozadí nám ukazuje, že všichni máme na výběr – rozhodnout se vystoupit z role oběti, osvobodit se z pout minulosti a začít naplno žít.

„Tato kniha vypráví neobyčejný příběh o hrdinství a uzdravení, o odhodlání i soucitu, o psychické odolnosti a morální odvaze i o tom, jak se důstojně vyrovnat s rolí oběti. V osobních i profesních zkušenostech Edith Egerové lze najít inspiraci v jakékoli životní situaci.“
- Philip Zimbardo

EDITH EVA EGEROVÁ
Edith Eva Egerová se narodila 29. září 1927 v maďarské židovské rodině v Košicích. V pouhých šestnácti letech ji nacisté deportovali do Osvětimi, kde jí zavraždili rodiče a kde musela tančit Mengelemu. Spolu se sestrou Magdou přežila několik lágrů i pochod smrti. V roce 1945 ji američtí vojáci vytáhli z hromady mrtvol v Mauthausenu. Ještě desítky let po válce bojovala s traumaty a pocitem viny. V Americe, kam nakonec s manželem za dramatických okolností po komunistickém převratu emigrovala, si udělala doktorát z klinické psychologie, vychovala tři děti a otevřela si terapeutickou praxi. Na žádost americké armády začala pomáhat vojákům ohroženým posttraumatickým stresovým syndromem. O své vlastní minulosti přitom zpočátku vůbec nedokázala mluvit. Pak se ale odhodlala mlčení prolomit a po pětatřiceti letech se vydala do Auschwitz. Teprve tam pochopila, že aby se mohla uzdravit, musí nejdřív odpustit. Ne Hitlerovi nebo Mengelovi. Ale sama sobě.

DANA ČERNÁ
Dana Černá vystudovala pražskou konzervatoř a po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994 – 1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. Kromě divadla se věnuje dabingu, patří k nejvytíženějším a nejzkušenějším dabingovým a rozhlasovým herečkám u nás. Už v začátcích své kariéry propůjčila svůj hlas herečce Umě Thurmanové v kultovním snímku Pulp Fiction: historky z podsvětí. Ke kultovním patří i její role Charlotte v seriálu Sex ve městě).

FILIP ŠVARC
První filmovou smlouvu mu rodiče podepisovali, když mu bylo šest, k tomu se přidalo i hostování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde po šesti letech úspěšně absolvoval obor herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu. Je známý jako moderátor Fajn rádia, kde působil více než 10 let. Díky svému výraznému hlasu je velice oblíbeným dabérem. Nadaboval například Martyho v animovaném filmu Madagaskar, Aliho G, ve filmech jako jsou třeba Terkel má problém, Lost, Pohotovost, Mumie. Jeho hlas je známý i z Top Gearu. Jako voiceover je znám z pořadů Superstar, Hlas Československa, Topstar magazín. V audioknižním světě není žádným nováčkem, načetl desítky audioknih.