Obálka audioknihy Se žlutou hvězdou v prázdném kupé

Se žlutou hvězdou v prázdném kupé

Lydia Tischlerová

Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

VZPOMÍNKY LYDIE TISCHLEROVÉ

Věnováno mojí mamince a dalším šesti milionům těch, kteří zahynuli.

Bylo jí necelých 16 let, když stála před nacistou a lékařem Josefem Mengelem v Osvětimi. Rozsudek smrti nad ní sice nevynesl, ale nad mámou ano.
Autentický příběh jedné z posledních žijících pamětnic Osvětimi, české židovské dívky, která po válce odešla do Velké Británie, kde absolvovala psychoterapeutický výcvik u Anny Freudové.
Celý svůj profesní život pomáhala traumatizovaným a zraněným dětem, takovým, jakým byla kdysi sama. Příběh postupuje chronologicky od Lydiina dětství stráveného v předválečné Ostravě přes neúspěšný pokus o útěk do Polska, pobyt v Terezíně, v koncentračním táboře Osvětim, osvobození a odchod do Británie.

„Terezín nelze srovnávat s pozdější Osvětimí. Je to jako srovnávat místo, které mi bylo téměř rájem, s peklem, které později přišlo. O Terezíně jsme věděli jen to, že jde o koncentrační tábor. Slovo koncentrační mi tehdy ještě neznělo tak zlověstně, znamenalo to leda, že tam byli lidé pospolu. Terezín byl ghetto, ale přesnější představu, co znamená koncentrační tábor, člověk neměl. “

LYDIA TISCHLEROVÁ (1. ledna 1929 - Ostrava)
V březnu 1939 uprchl její otec přes Polsko do Anglie. Matka s Lydií a starší dcerou se pokusily dostat za ním. Odcestovat se jim nepodařilo, zastihl je začátek války. V Krakově zůstaly do dubna 1940 a poté utekly zpět do Ostravy. V září 1942 obdržely předvolání do transportu do Terezína. Odtud byly Lydia s matkou a sestrou v roce 1944 deportovány do Osvětimi, maminku Alžbětu po příjezdu nacisté zavraždili. Lydii a její sestru poslali do pracovního tábora Oederan. Ke konci války je transportovali zpět do Terezína, kde se obě dočkaly osvobození. Po válce Lydia absolvovala ozdravný pobyt organizovaný Přemyslem Pitterem, kde se starala o mladší děti. Právě tady si uvědomila, že se péči o děti chce věnovat i do budoucna. Vycestovala do Velké Británie, kde vystudovala dětskou psychoterapii ve škole založené Annou Freudovou. Od roku 1962 působila 23 let v londýnském Cassel Centre, v němž spolu s manželem Dr. Salo Tischlerem zavedla dětskou a rodinnou psychoterapii a intenzivně se jí zabývala. Roku 1991 se podílela na založení Evropské federace pro psychoanalytickou psychoterapii (EFPP) a od roku 1993 se angažovala při výcviku odborníků na psychoterapii dětí a adolescentů v České republice. V současné době působí v Britské asociaci psychoterapeutů (BAP) a jako čestná členka České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii.

PETR VIZINA
Vystudovaný teolog, s celoživotním zájmem o žurnalistiku a umění, zejména o literaturu a hudbu.
Rozhovory, glosy a komentáře publikuje na serveru Aktuálně.cz a v Českém rozhlase na
stanici Plus má pořad Hovory Petra Viziny. Má za sebou 7 let v čele kulturní redakce
zpravodajství České televize, pracoval v Lidových a Hospodářských novinách, psal do
Respektu a Reflexu. Věnuje se hudbě, jako bubeník v kapelách Jardy Svobody. Je autorem řady knih.

Nahrávka vznikla podle knihy Lydie Tischlerové a Petra Viziny Se žlutou hvězdou v prázdném kupé vydané nakladatelstvím Vyšehrad v roce 2021. Copyright © Petr Vizina, Lidya Tischlerová 2021. Čte Dana Černá. Režie Vratislav Hubička. Zvuk Soundguru. Klarinet Jan Juna. Úprava obálky Natalie Oweyssi. Vyrobilo studio Soundguru. Vydalo Tympanum, s. r. o. , 2023.

Audiokniha Se žlutou hvězdou v prázdném kupé, autoři Lydia Tischlerová a Petr Vizina, čte Dana Černá.