Cesta na jitřní a jiné prózy

Délka: 3 h 21 min
Interpret: Luboš Ondráček
Vydavatel: Centrum pro studium demokracie a kultury
Vydáno: 2013
Typ souboru: MP3
Velikost: 189 MB

Cesta na jitřní a jiné prózy - audiokniha obsahuje výběr z próz, jejichž autorem je Jan Čep. čte Luboš Ondráček.

Náš výběr z Čepových próz sleduje sice částečně autorův vlastní výbor povídek, který vyšel v roce 1944 s názvem Sestra úzkost, byl ale především veden subjektivně. Kromě titulní povídky, dnes asi Čepovy nejznámější práce, jsme vybrali texty, které nás stále oslovují a zdá se, že jim ani desítky let, které uběhly od jejich zrodu, nic neubraly na působivosti. Zároveň jsme sledovali dvě témata. Nejdůležitějším z nich je smrt a umírání, jak to skvěle již v roce 1933 vystihl F. X. Šalda, druhým (Komůrka, Rodokmen, Cikáni, Květnové dni) je autorův exil v rodných Myslechovicích během druhé světové války. Poslední dvě povídky našeho výběru vyšly tiskem až po roce 1948 v exilu, a jsou tedy u nás méně známé; jejich zařazením chceme ukázat, že Jan Čep zůstal mistrovským prozaikem i v nepříznivých poválečných letech.

"Čep je básník smrti. Málokdo v české literatuře cítil jako Čep smrt jako dovršivý děj životní, snad nikdo nechápe tak jako on její symbolickou monumentálnost. A přitom je Čep básník země a podivné lásky k ní, protože má vědomí její pomíjivosti a bolest z její nedokonalosti, necelosti, siroby: není to docela totéž jako u Máchy, ale není to také daleké. A vypravěč nesmírně klidný a pozorný, plný smyslu pro laskavý, teplý, důvěrný detail a život věcí; nevidí ho ovšem v naturalistické soběstačnosti, nýbrž vždycky oblitý zvláštním duchovním steskem, jakýmsi efluviem opuštěnosti, která volá po vykoupení."
F. X. Šalda

"S linií křesťanského existencialismu, již nejpřesvědčivěji ztělesnil Gabriel Marcel, souzní v mnoha směrech velmi podstatně i dílo Jana Čepa, a tak z něho činí umělecky svrchovaného předchůdce a průkopníka té větve literatury, která u nás nikdy nemohla zesílit, protože byla v českém poválečném literárním vývoji násilně odříznuta všemocnými demiurgy různě deformovaného realismu."
Jaroslav Med

Titul obsahuje také textovou přílohu ve formátu PDF - Mojmír Trávníček: Pouť a vyhnanství, Život a dílo Jana Čepa.

Obsah:
1. Cesta na jitřní
2. Nedělní odpoledne
3. Člověk na silnici
4. Variant
5. Oldřich Babor (úryvek)
6. Komůrka
7. Rodokmen
8. Cikáni
9. Květnové dni

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma