Obálka audioknihy Setkání se smrtí

Interpret: Ondřej Novák
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2021

Čeho je člověk schopen tváří v tvář skoro jisté smrti?

Audiokniha Setkání se smrtí vás zaujme hned od začátku. Nejen proto, že jde o atraktivní tematiku, jakou bezesporu horolezectví je, ale i tím, jak sugestivně dokázal autor vylíčit sílu přátelství v mezní situaci a svoje pocity v boji o přežití při sestupu západní stěnou Siula Grande v Andách. Joe Simpson dokázal z hlediska vysokohorského horolezectví skoro nemožné. Se zlomenou nohou, opuštěný, obklopen ledovými stěnami, ovlivněn halucinacemi – hladový a žíznivý se doplazil do základního tábora. Spolu s ním prožíváme vteřinu za vteřinou jeho dilema – žít – vzdát se, žít – vzdát se, vzdát se – žít. Pevná vůle a odhodlání nevzdat se i v sebekrutějších podmínkách dokazují, že touha po životě zvítězí.

Četba tohoto zdánlivě prostého, nicméně neokázalého příběhu o hrdinství v podání zkušeného herce, dabéra a rádiového moderátora Ondřeje Nováka je povzbuzením pro každého člověka při překonávání překážek v jeho vlastním životě.

JOE SIMPSON
Anglický horolezec, spisovatel a vyhledávaný motivační řečník. Narodil se v roce 1960 v Kuala Lumpuru. Ve čtrnácti letech se díky četbě nadchnul pro horolezectví, a když mu bylo dvacet pět, vyrazil s přítelem do peruánských And, kde si zlomil nohu a při sestupu málem zahynul v horské bouři. Po návratu prodělal řadu operací, po nichž se navzdory prognózám lékařů vrátil do hor. Podnikl šest neúspěšných výstupů na Eiger, v dosažení vrcholu hory mu však vždy zabránila nepřízeň počasí.

Vlivem smrti několika přátel a kolegů horolezců začal měnit svůj vztah k horám a postupně se více soustředil na roli motivačního řečníka a spisovatele. V současné době žije střídavě v Sheffieldu a v Irsku, hodně cestuje a kromě psaní knih a přednášení se věnuje svým početným koníčkům, mezi nimiž i nadále zůstává lezení po skalách.

Oceněné tituly autora:
Setkání se smrtí
Cena NCR za literaturu faktu (1989)
Cena Boardman Tasker (1989)

ONDŘEJ NOVÁK
Rodák z Hradce Králové sbíral divadelní zkušenosti od šesti let v dramatickém kroužku, později v Divadélku Jesličky nebo Klicperově divadle, které úspěšně zúročil při přijímacích zkouškách na Divadelní fakultu JAMU. Po absolutoriu činoherního herectví se stal členem činohry Národního divadla Brno, kde strávil více než 13 sezón. Na jevišti brněnského Mahenova divadla se objevoval například v rolích Kalafuny, Figara, Danceny nebo Ježibaby v Perníkové chaloupce. Kromě divadla se věnoval i dabingu, natáčení reklamních rozhlasových i TV spotů a moderování odpolední show v rádiu Kisshády, kde byl i několik let programovým ředitelem nebo kreativním manažerem. Dnes je Ondřej Novák hercem a moderátorem na volné noze, hlasem pořadu Autosalon, namlouvá a vymýšlí reklamy do rádií, televize a na internet. Dále také namlouvá audioknihy a komentáře, zajímá se o marketing, copywriting a každý večer se snaží číst pohádky svým dětem.