Tajný deník čínské císařovny

Délka: 3 h 50 min
Interpret: Jaroslava Adamová
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2018
Typ souboru: MP3
Velikost: 216 MB

Audiokniha Tajný deník čínské císařovny obsahuje příběh čínské vládkyně, jak jej nikdo z jejích současníků neznal. Napsal Johan Fabricius a účinkují Jaroslava Adamová, Hana Maciuchová, Miroslav Středa, Petr Svoboda a Soběslav Sejk.

“... Mé přání, aby mé paměti zůstaly utajeny před očima budoucích pokolení, nepramení snad ze strachu, že by mohly narušit obraz, jaký si o mně udělali moji poddaní. Čínský lid, znalý nedokonalosti lidské povahy, mi již dávno ze srdce odpustil všechny chyby, vyplývající z lidské slabosti. Ba šla bych ještě dále; moje nedostatky mne naopak tomuto lidu přiblížily. Vzbuzovala jsem úctu, protože jsem v hodinách krizí a nebezpečí bývala silnější než muži kolem mne; protože jsem dokázala dělat rychlá a dalekosáhlá rozhodnutí, zatímco oni váhali nebo ztráceli hlavu. A nyní je to moje stáří, co je dojímá...”

ěmito slovy se začíná kniha Tajný deník čínské císařovny, kterou v roce 1968 napsal nizozemský spisovatel a novinář Johan Fabricius (1899–1981). Autor, který se celý život věnoval historickým tématům, se tentokrát inspiroval životním příběhem císařovny vdovy Cch’-si (1835 – 1908). Tato vládkyně říše středu se zpočátku stala konkubínou mladého císaře Sien-fenga a dlouhodobě se jí dařilo odolávat dvorním intrikám, kterým se postavila vlastní inteligencí a schopnostmi. Vládla neformálně i v době panování svého syna Caj-čchuna. Ne nadarmo ji provázela pověstí kruté vládkyně a bezskrupulózní intrikánky, příběh jejího “tajného deníku” ji však ukazuje citlivěji a s pochopením.

Kniha nizozemského spisovatele se v Československu stala hitem; všechna vydání vyšla v celkovém počtu tři čtvrtě miliónu výtisků. Není divu, že byla v roce 1993 natočena rozhlasová četba na pokračování v režii Michala Pavlíka a v úpravě Anny Kareninové.

Herečka Jaroslava Adamová se stala přesvědčivou interpretkou Fabriciova textu. Její císařovna, lidem zvaná “starý Buddha”, je pevná a nesmiřitelná, inteligentní a vtipná, zároveň však dojemná a citlivá ve svém osamění vládkyně. Průvodní slovo Přemysl Hnilička

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma