Obálka audioknihy Epos o Gilgamešovi

Interpret: Radovan Lukavský
Vydavatel: Multisonic
Vydáno: 2020

Epos o Gilgamešovi je epos z 2. tisíciletí př. n. l, líčící dobrodružství sumerského krále Gilgameše.
Je považován za nejstarší dochované epické dílo světové literatury a zřejmě nejznámějším příběhem ze staré Mezopotámie.

Gilgameš byl uctíván již v dávných dobách jako soudce podsvětí a bůh. Je ale pravděpodobné, že byl historickou postavou: v sumerském seznamu králů je uváděn jako král druhé dynastie po potopě světa, který měl vládnou ve městě Uruku po 126 roků.

Obyvatelé města Uruku si stěžují na vládce Gilgameše, že je nutí k těžké práci, prosí bohy a ti stvoří hrdinu Enkidua, který po zápasu s Gilgamešem, v němž slavný Gilgameš podlehne, s ním uzavře přátelství na život a na smrt.

Další dobrodružství zavede oba hrdiny do cedrového lesa v libanonských horách, kde se setkávají s krutým obrem Chumbabou, kterého zničí s pomocí slunečního boha Šamaše.
Bohyně lásky Ištar, která se zamiluje do Gilgameše, ale je odmítnuta,si stěžuje bohům a ti pošlou na Gilgameše divokého nebeského býka, který je sice Gilgamešem a Enkiduem poražen, nicméně za urážku bohyně musí Gilgamešův přítel Enkidu zaplatit vlastním životem.

Náhlá smrt přítele a strach ze smrti, která čeká i jej, žene Gilgameše pryč.
Vydá se za svým předkem Uta- napištimem, který přečkal potopu a hledá u něj odpovědi na otázky týkající se života a smrti. Od něj se dozví o rostlině nesmrtelnosti.

LUBOR MATOUŠ
Lubor Matouš byl český orientalista zaměřující se na asyrologii a sumerologii, řádný profesor Univerzity Karlovy. Studoval klínové písmo na UK u Bedřicha Hrozného a poté na Lipské univerzitě.

RADOVAN LUKAVSKÝ
Radovan Lukavský byl český herec, divadelní pedagog a recitátor. Ztvárnil stovky divadelních, filmových, televizních rolí i rozhlasových rolí, jeho vytříbený a kultivovaný hlas z něj dělal jednoho z nejlepších a nejznámějších českých vypravěčů a recitátorů poezie.

PETR KOSTKA
Petr Kostka je český herec, jenž pochází ze starého divadelního rodu. Prošel řadou pražských divadel, v současnosti je členem souboru Divadla na Vinohradech. Na filmovém plátně, v televizi a v rozhlase se objevuje již přes padesát let.

CARMEN MAYEROVÁ
Carmen Mayerová je česká herečka německo-španělského původu, manželka herce Petra Kostky. Jedná se o výraznou muzikálovou herečku. Byla dlouholetou členkou souboru Městských divadel pražských a mimo jiné hostovala v Hudebním divadle v Karlíně.

Audiokniha Epos o Gilgamešovi obsahuje příběh, pocházející ze staré Mezopotámie. Přeložil Lubor Matouš. Čte Radovan Lukavský, Petr Kostka a Carmen Mayerová.