Obálka audioknihy Šťastný Jim

Interpret: Radek Valenta
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Legendární román zesměšňující snobismus a anglické vysoké školství v polovině padesátých let na postavě Jima Dixtona, lektora historie na univerzitě.

Prvotina slavného britského prozaika Kingsleyho Amise se okamžitě po svém uveřejnění v roce 1954 zařadila mezi nejoblíbenější a nejčtenější romány. Jen během prvních čtyř let se dočkala dvaceti vydání. Čtenáře od počátku až do dnešní doby baví neodolatelným vtipem a sžíravou ironií, s nimiž Amis zaznamenal, jak mladý James Dixon přišel o iluze ve zkostnatělém prostředí malé anglické univerzity v provinčním městě.

Autor v knize vtipně a ironicky charakterizuje omezený tradicionalismus, pokrytectví a kariérismus, přežívající v určitých vrstvách anglické společnosti počátku padesátých let 20. století na příkladu Jamese (Jima) Dixtona, učitele dějin středověku. Jim se bouří proti konvencím a vysoce postavenými lidmi opovrhuje, ale zároveň s nimi musí vycházet, aby nepřišel o místo, protože nemá smlouvu na neurčito. Nešťastně se zamiluje do přítelkyně syna svého nadřízeného, která jeho city – pro našeho hrdinu nečekaně – částečně opětuje. Jim si plnou vahou odpovědnosti uvědomuje, že aby dosáhl vítězství nejen v pracovní sféře, ale především v osobní, musí vystoupit ze své komfortní zóny a riskovat vše.

Odváží se však k takovému kroku? A jakou cenu za to zaplatí?

Šťastný Jim získal cenu Sommerseta Maughama určenou autorům do 35 let a byl několikrát zfilmovaný. Poprvé už v roce 1957 bratry Boultingovými a zatím naposledy v roce 2003 Robinem Shepperdem.

KINGLSEY AMIS
Anglický romanopisec, básník, kritik a učitel. Je autorem více než dvaceti románů, šesti sbírek poezie, povídek, rozhlasových a televizních scénářů a společensko-kritických esejů. Jeho syn Martin je taktéž spisovatel. Během druhé světové války studoval v Oxfordu, ale studia mohl dokončit až po válce, protože narukoval do britské armády. Svůj levicový postoj dal jasně najevo v roce 1941, kdy vstoupil do Komunistické strany Velké Británie (vystoupil z ní v roce 1956 po XX. sjezdu KSSS, nicméně i nadále podporoval labouristickou stranu). Od roku 1949 působil jako vysokoškolský učitel angličtiny na několika univerzitách. Je řazen do generace rozhněvaných mladých mužů, kteří sice nevytvořili skupinu s jasným programem, ale spojovala je silná kritika konzumní společnosti, konvencí a morálky. Amis stojí u zrodu žánru tzv. univerzitního románu, kdy se satirický (nebo humoristický) děj odehrává v uzavřeném prostoru vybrané univerzity. Kromě Šťastného Jima patří do jeho díla například Jakeův problém, Staří parťáci (za tuto knihu získal v roce 1986 Man Bookerovu cenu), Manuál každodenního pijáka (čerpal z vlastní hluboké zkušenosti), Nepřítel mého nepřítele, či Obojí dělat nemůžeš. Za své celoživotní literární dílo byl v roce 1990 povýšen Alžbětou II. do šlechtického stavu.

RADEK VALENTA
Český herec, známý z mnoha divadelních scén, je aktuálně v angažmá v pražském Divadle pod Palmovkou. Filmoví diváci jej znají především jako Jindřicha z dvojice pohádek Princezna ze mlejna (1994, 2000), účinkoval také v televizním filmu Případ pro lyžaře (2016) či v seriálech Bohéma (2017) a Modrý kód (2018). Věnuje se rovněž dabingu, skládá vlastní písně i hudbu k divadelním představením.

Nahrávka vznikla podle knihy Kinglsey Amise Šťastný Jim, vydané nakladatelstvím Plus v roce 2011. Z anglického originálu Lucky Jim přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská. Čte Radek Valenta. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Šťastný Jim obsahuje humoristický příběh Kingsleyho Amise. Čte Radek Valenta.