Obálka audioknihy Ušlechtilá stezka

Interpret: Aleš Procházka
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2023

NAJDOU SI K SOBĚ OTEC S DCEROU CESTU UPROSTŘED KAMBODŽSKÉHO PEKLA?

Jack Elliot je složitý muž s barvitou minulostí, který se úspěšně živí jako chladnokrevný žoldák. Když v roce 1978 dostane za úkol vysvobodit rodinu bohatého kambodžského uprchlíka ze zajetí obávaných Rudých Khmerů, odjede do Thajska a začne se s obvyklou pečlivostí a klidem připravovat na další riskantní misi. To ale ještě netuší, že po něm pátrá jeho takřka dospělá dcera, která svého otce nikdy nepoznala a měla jej za mrtvého, ani že mu jsou v patách zabijáci z řad nechvalně proslulé Irské republikánské armády, kteří ho pro změnu chtějí o život připravit. Komu z nich se nakonec podaří vyváznout z nebezpečné džungle? A jakou cenu za to zaplatí?

Rané dílo světoznámého bestselleristy nepostrádá obvyklou míru napětí, překvapuje však hloubkou a nadčasovostí pojednaných témat.

Nápad na knihu Ušlechtilá stezka jsem poprvé dostal v polovině osmdesátých let. Chtěl jsem zpracovat myšlenku, že nevinnost může mít za určitých okolností zhoubnější vliv než zlo — jednoduše proto, že neví, co dělá. Samotný příběh představuje odklon od mého obvyklého žánru krimi/thriller, ačkoli by se asi dal volně popsat jako thriller. Já ho však vnímám spíše jako velmi lidské dobrodružství odehrávající se na pozadí brutální situace jihovýchodní Asie sedmdesátých let. — Peter May (z předmluvy knihy)

PETER MAY
Úspěšný skotský romanopisec a detektivkář pochází z Glasgow, nyní však žije a tvoří v jižní Francii. Původně se živil novinařinou (psal pro The Scotsman a The Glasgow Evening Times), ale poté, co získal uznání jako televizní scenárista, se rozhodl vstoupit na čistě spisovatelskou dráhu. Celosvětové renomé si vydobyl šestidílnou sérií čínských thrillerů (česky 2015–2020) s detektivem Li Jenem a patoložkou Margaret Campbellovou, k níž se posléze ještě vrátil povídkou Svatba duchů. Mezi jeho další populární díla patří volná trilogie ze skotského souostroví Vnější Hebridy, zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky (česky 2013–2014), a románová série Akta Enzo (česky od roku 2006). Oblibu si získal i samostatnými romány Ostrov Entry, Umrlčí cesta, Útěk, Ochráním tě, Karanténa, Tichá smrt či Muž bez tváře (česky od roku 2015).

ALEŠ PROCHÁZKA
Po Gymnáziu Jana Nerudy vystudoval DAMU. Poté působil tři roky v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a během následujícího angažmá v Městském divadle Kolín v letech 1989–1990 hrál i v pražském Činoherním klubu. V letech 1990–2006 ztvárnil řadu významných rolí v pražském Divadle pod Palmovkou a v současnosti účinkuje v několika inscenacích Městských divadel pražských. Kromě divadla je známý z televizních seriálů (např. Bambinot, Ordinace v růžové zahradě), rád se věnuje práci v rozhlase a exceluje v dabingu – hlas propůjčil mnoha hvězdám, např. Tomu Hanksovi, Kevinu Spaceymu, a namluvil také profesora Severuse Snapea ve filmech o Harry Potterovi či agenta Coopera v kultovním seriálu Twin Peaks.