Obálka audioknihy Text

Interpret: Martin Písařík
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

Co kdybyste si na pár dní vypůjčili život svého nepřítele?

Sedmadvacetiletý Ilja Gorjunov se po sedmi letech vrací domů z vězení – a rázem se mu zhroutí svět. Jeho matka zemřela, přítelkyně ho vymazala ze svého života a nejlepší kamarád si mezitím založil rodinu, takže o kontakty s kriminálníkem nestojí. Zoufalý Ilja se rozhodne pomstít zkorumpovanému policistovi Petrovi Chazinovi, který ho z uražené ješitnosti za mříže dostal, když mu při razii podstrčil balíček s drogami. Poté, co se zmocní jeho smartphonu, začne se za něj přes messenger, SMS a další texty vydávat. Odpovídá na dotazy jeho nadřízených, kolegů, přátel, rodiny i partnerky a dvojrozměrné obrazy v telefonním přístroji se pomalu proměňují ve skutečné osoby s vlastními pocity, problémy a touhami. Hranice mezi Iljou a Petrem se postupně stírají…

DMITRY GLUKHOVSKY
Ruský spisovatel a žurnalista se věnuje převážně žánru sci-fi a magického realismu. V osmnácti letech uveřejnil na svých webových stránkách prózu Metro 2033. Román celosvětově získal přes 3 miliony čtenářů a roku 2005 byl vydán i knižně. Obdržel rovněž prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 jako nejlepší literární debut za rok 2007 a stal se předlohou úspěšné řady počítačových her. V roce 2007 vydal autor fantasy novelu Soumrak a o dva roky později pokračování prvotiny Metro 2034, které se stalo ruským bestsellerem roku. Jeho trilogii z moskevské podzemky zatím uzavírá třetí román Metro 2035 a roku 2013 vydal autor další postapokalyptickou dystopii Budoucnost. Česky vyšel také soubor satirických próz Povídky o vlasti a thriller Text (spolu s románem vyjde i audiokniha). Jako novinář působil v EuroNews TV, Deutsche Welle a Russia Today; přispíval také do periodik jako Harper’s Bazaar, l’Officiel a Playboy.

MARTIN PÍSAŘÍK
Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Poté nastoupil do amatérského divadla Radar, kde dodnes působí v inscenacích pro nejmenší. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, vzdělání si doplnil i studiem muzikálu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkoval i v dalších divadlech (Na zábradlí, Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce). Objevil se rovněž ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti; známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ententýky... Vyzkoušel si také moderátorskou práci a hojně se věnuje dabingu. Koncertuje s kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá vlastní písně.