Obálka audioknihy Poslední Mohykán

Interpret: Jiří Schwarz
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Slavný dobrodružný příběh na motivy skutečných událostí francouzsko-indiánské války z roku 1757, který proslavil film s Danielem Day-Lewisem a Madeleine Stoweovou.

Poslední Mohykán, nejznámější Cooperova kniha, napsaná před zhruba dvěma stovkami let, se vrací do doby, kdy se okolo Velkých jezer potulovaly poslední indiáni, původně osídlujících východní pobřeží Severní Ameriky. Samostatný díl slavné pentalogie o zálesákovi Kožené punčoše se odehrává v době bojů mezi Anglií a Francií na americkém kontinentu. Cooper zde líčí osudy dcer plukovníka Munroa, které se snaží dostat za svým otcem do pevnosti William Henry. Stanou se však zajatkyněmi indiána Maguy. Po jejich stopách se vydají zálesák Sokolí oko a dva Mohykáni – Čingačgúk a jeho syn Unkas, poslední svého rodu, aby obě dívky za-chránili.

JAMES FENIMORE COOPER
Byl synem farmáře a dětství prožil v divočině u jezera Otsego. Studoval na Yaleově univerzitě, studia však nedokončil. Životní zkušenosti získal v americkém námořnictvu. Když se dozvěděl o otcově smrti, zanechal služby a rozhodl se hospodařit na rodinném statku a věnovat se literární tvorbě. Na otcově statku ale nestrávil celý zbytek života, díky zděděnému bohatství hodně cestoval, a to především po Evropě. Cooper napsal celkem 33 románů, ale světového ohlasu dosáhl pěticí románů pod společným názvem Příběhy Kožené punčochy. Romány jsou spojeny postavou zálesáka Nattyho Bumppoa, který prochází všemi příběhy. Součástí pentalogie jsou knihy Průkopníci (1823), Poslední Mohykán (1826), Prérie (1827), Stopař (1840) a Lovec jelenů (1841).

JIŘÍ SCHWARZ
Český herec a dabér vystudoval Státní konzervatoř v Praze, po jejím ukončení působil ve Státním divadle v Ostravě. Mezi lety 1982 a 1991 hrál v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Od začátku devadesátých let vystupuje v divadle spíše příležitostně, hostuje například v Městských divadlech pražských nebo na Letních shakespearovských slavnostech. Televizní diváci ho znají z řady filmů, pohádek a seriálů (například Četnické humoresky nebo Kriminálka Anděl). Na filmovém plátně byla jeho nejznámější rolí postava Karla Hynka Máchy ve filmu Mág Františka Vláčila. Intenzivně se věnuje dabingu, svůj hlas propůjčil třeba Melu Gibsonovi, Patricku Swayzemu či Russellovi Croweovi.

Nahrávka vznikla podle knihy Jamese Fenimora Coopera Poslední Mohykán, vydané nakladatelstvím Mladá fronta v roce 1954. Text copyright © James Fenimore Cooper, 1826. Z anglického originálu The Last of the Mohicans přeložil Křišťan Bém. Translation © Křišťan Bém. Čte Jiří Schwarz. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Hudba Jan Šikl. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky a úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.