Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Markéta Lazarová

Markéta Lazarová

Vladislav Vančura

Délka: 6 h 40 min
Interpret: Milena Steinmasslová
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 376 MB

PŘÍBĚH OSUDOVÉ LÁSKY UPROSTŘED CHLADNEHO A NEMILOSRDNEHO STŘEDOVĚKU

Klasický román Vladislava Vančury, baladická próza Markéta Lazarová, příběh předem ztraceného boje středověké loupeživé bandy s královským vojskem a velké osudové lásky krásné a něžné Markéty a syna loupeživého rytíře.

Román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a ne-milosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné se-branky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil nato-čil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie.

VLADISLAV VANČURA
Byl český spisovatel, dramatik, výtvarný a divadelní kritik, filmový režisér, vystudovaný lé-kař. Ve škole se už od první třídy trápil, přestupoval ze školy na školu, průběžně pracoval, psal do oborových časopisů, snil o cestování a přihlásil se dobrovolně k námořnictvu. Po maturitě nastoupil na práva, která po roce opustil, aby přestoupil na lékařskou fakultu. Tu pak úspěšně dokončil. Vančura byl členem Devětsilu, byl přívržencem poetismu, za Rakouska-Uherska sympatizantem Masaryka a za druhé světové války výrazným odpůrcem nacismu. Za svoji protifašistickou činnost a kvůli svému velkému vlivu na společnost byl fašisty 1.6.1942 po-praven. Jeho nejznámějšími díly jsou Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Pekař Jan Marhoul, Konec starých časů, Útěk do Budína nebo pro děti Kubula a Kuba Kubikula.

MILENA STEINMASSLOVÁ
Je česká herečka a lektorka herectví a rétoriky. Do prvního filmu Už zase skáču přes kaluže ji Karel Kachyňa obsadil, když byla v deváté třídě základní školy. Po maturitě na Gymnáziu Jana Nerudy si podala přihlášku na DAMU, kam byla přijata. Známe ji z filmů a seriálů, např. Ranč U Zelené sedmy, hostuje v několika pražských divadlech – v Divadle v Celetné, Diva-dle Na zábradlí, v Komorním divadle a Divadle Na Fidlovačce.

Nahrávka vznikla podle knihy Vladislava Vančury Markéta Lazarová, vydané nakladatelstvím Československý spisovatel v roce 1953. Text copyright © Vladislav Vančura, 1931. Čte Milena Steinmasslová. Režie Nikolaj Ivaskiv. Zvuk Soundguru. Hudba Jan Šikl. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Markéta Lazarová, autor Vladislav Vančura, čte Milena Steinmasslová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma