Obálka audioknihy Jiřina Šejbalová vzpomíná

Interpret: Jiřina Šejbalová
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2015

Jiřina Šejbalová (*17. 9. 1905 - † 23. 8. 1981) byla výrazná herecká osobnost s charakteristickým, nezaměnitelným hlasem. Hrála v Národním divadle, v rozhlase, v televizi i ve filmu. Spolupracovala s legendárními režiséry Hilarem, Frejkou i Dostalem. Z jejích divadelních rolí jmenujme Rosauru (C. Goldoni - Benátská maškaráda, Laurencii (Vega de Lope - Vzbouření na vsi (Fuente ovejuna), Kláskovou (A.Jirásek - Lucerna), Lady Chilternovou (O. Wilde - Ideální manžel), Donu Angelu (Calderon de la Barca - Dáma skřítek), Chrobačku (Čapkové - Ze života hmyzu), Phoebe Ricovou (Osborne - Komik), Káča (Drda - Hrátky s čertem) aj.
Film nabídnul Jiřině Šejbalové spoustu krásných a výrazných rolí. Ve třicátých letech hrála nejprve role mladých, atraktivních, ale většinou povrchních žen (Helena v komedii SŇATKOVÁ KANCELÁŘ, Eva v ROZVODU PANÍ EVY, nevěrná Žofka Tříšková v komedii CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH nebo hraběnka Angelyová v MASKOVANÉ MILENCE). Po roce 1948 se k filmu vrátila rolí hostinské Boženky Tatrmužové v komedii HOSTINEC U KAMENNÉHO STOLU.
V roce 1957 se dočkala své životní filmové role v dramatu VLČÍ JÁMA. Hrála zde stárnoucí a zlou ženu starosty Rýdla (Miroslav Doležal), který se zamiluje do jejich schovanky Jany (Jana Brejchová). Vytvořila postavu sice zlé maloměšťačky, která si však zaslouží divákovo zamyšlení, pochopení a politování. Tato role jí přinesla nejen úspěch u diváků a kritiky, ale ona sama ji velmi milovala. Po tak výrazném úspěchu neměla Jiřina Šejbalová nouzi o další velké role ve filmech (ROMEO, JULIE A TMA, SRPNOVÁ NEDĚLE, TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ, SVĚTÁCI, DEN PRO MOU LÁSKU aj.) Nezapomenutelná herečka Jiřina Šejbalová vzpomíná!

Jiřina Šejbalová vzpomíná - audiokniha obsahuje vzpomínkové vyprávění Jiřiny Šejbalové. Hovoří Vlasta Fabianová a Jiřina Šejbalová.