Obálka audioknihy Jirka postrach rodiny

Interpret: David Novotný
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

TAKOVÉHO ROŠŤÁKA BY SI PŘÁLA KAŽDÁ RODINA!

Takového ztřeštěného kluka s originálními nápady by si přála každá rodina! Jen ta jeho s ním má někdy problém…

„Kdyby náhodou přepadl Jirka přes palubu, žádná škoda,“ prohlašuje Jirkův bratr Robert. Ani sestra Ethel nezůstává pozadu: „Dovedete si představit, že někdo chce vidět Jirku? A ke všemu v poslední hodince! Vždycky jsem si myslela, že lidi chtějí odejít v klidu a pokoji.“ – Jenže komu jinému se podaří narušit atmosféru smuteční sklíčenosti při očekávání skonu pratetičky než Jirkovi, který tetu svými kousky neočekávaně uzdraví. Jindy dělá Jirkovo přesné střílení lukem a šípem vrásky tatínkovi: „Tři okna a kočka paní Clivové za jedno dopoledne – to by snad stačilo.“ A strýček William? Jeho ideálem je mírný chlapec vybraného chování s intelektuálními zájmy. Těžce nese, že ho osud obdařil kmotřencem, jakým je Jirka, který není ani tichý, ani mírný, ani dvorný, ani intelektuálně zaměřený. Zato je bezprostředně člověčí a má radost ze života. Tak nakažlivou, že se jeho milým lumpárnám smějí už celé generace čtenářů.

RICHMAL CROMPTONOVÁ
Anglická spisovatelka, učitelka latiny a řečtiny. Narodila se v severoanglickém městě Bury v rodině pastora. Její vlastní jméno znělo Lamburnová, pseudonym vznikl z jejích dalších jmen Richmal a Crompton. Navštěvovala školu pro dcery duchovních, později absolvovala univerzitní studia, aby se mohla stát učitelkou. Zúčastnila se hnutí za volební právo žen. Když v roce 1923 onemocněla poliomyelitidou, vzdala se učitelského povolání a věnovala se jen psaní. Nikdy se nevdala a neměla děti. Její první povídka s Williamem/Jirkou vyšla v roce 1919. Celkem bylo vydáno devětatřicet svazků o dobrodružstvích sympatického rošťáka, které vyšly v milionech výtisků. Spisovatelka se věnovala i tvorbě pro dospělé, ta však proslulosti jejích dětských knížek nedosáhla.

DAVID NOVOTNÝ
Český herec, absolvent Pražské konzervatoře, do roku 2016 člen Dejvického divadla. Tam mimo jiné vytvořil role Dimitrije v Dostojevského Bratrech Karamazových, Nikolaje Tuzenbacha v Čechovových Třech sestrách nebo Stephena v Marberově Dealer´s Choice. Za roli Muž bez minulosti – v Kaurismäkiho Muži bez minulosti – získal Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku 2010. Je vyhledávaným filmovým a televizním hercem. Jmenujme alespoň filmy Okresní přebor – Poslední zápas Pepíka Hnátka, Hastrman, Vlastníci… Oblíbené jsou jeho postavy z televizních seriálů Čtvrtá hvězda, Zkáza Dejvického divadla, Kukačky, Špunti na cestě a dalších.

Nahrávka vznikla podle knihy Richmal Crompton Jirka postrach rodiny vydané nakladatelstvím BB art v roce 1998. Copyright © Richmal C. Ashbee. Z anglických originálů Just William, More William a William Again přeložila Jarmila Emmerová. Translation © Jarmila Emmerová. Čte David Novotný. Režie Jan Rimon. Zvuk Vladimír Srb. Illustration © Tereza Janáková. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vyrobilo studio Soundguru. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Jirka postrach rodiny, autorka Richmal Crompton, čte David Novotný.