Vyšetřovatel

Vladimír Dzuro

Délka: 3 h 40 min
Interpret: Honza Hájek
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 207 MB

Audiokniha Vyšetřovatel obsahuje strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně. Autor Vladimír Dzuro, čte Honza Hájek. Režie Vít Vencl.

DÉMONI BALKÁNSKÉ VÁLKY A SVĚTSKÁ SPRAVEDLNOST

Odkrýval masové hroby, vyslýchal a zatýkal strůjce utrpení a genocidy. Podílel se také na prvním zatčení válečného zločince od norimberských procesů.

Jeho rozhodnost, houževnatost a vysoká profesionalita u akcí, při nichž měly být dopadeny osoby, mající na svědomí zavraždění mnoha nevinných civilních obyvatel na území Chorvatska a Srbska, často rozhodovala o životě a smrti mnoha dalších lidí, například stovek zaměstnanců OSN.

SLOVO AUTORA:
Toto není kniha podávající fundovaný rozbor příčin války na jihu Evropy, politického kolapsu Jugoslávie a následně doslova bratrovražedné občanské války, protože k něčemu takovému se necítím být kompetentní.

Jde o příběh českého kriminalisty, který si jednoho dne usmyslel, že místo zločinců v Praze bude pronásledovat válečné zločince na Balkáně, a také o příběh týmu mezinárodních vyšetřovatelů a právníků, kteří se rozhodli, že ti, kdo se válečných zločinů v bývalé Jugoslávii dopustili, za to zaplatí.

Jsou to pravdivé příběhy o zabíjení a mučení bezbranných civilistů, o exhumacích masových hrobů, o vyšetřování a zatýkání válečných zločinců a jejich následném souzení před Mezinárodním tribunálem v Haagu.

VLADIMÍR DZURO:
Emeritní policejní rada, narodil se v Kladně a dětství prožil v Buštěhradě. V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu, v Holandsku.
V současné době vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. Za dlouholetou úspěšnou práci pro Mezinárodní tribunál obdržel medaili Za službu mezinárodní spravedlnosti a policejní prezident mu udělil Plaketu Policie České republiky a následně Čestnou medaili za trvalý přínos k budování a prosazování dobrého jména Policie České republiky.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky