Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Nezlomná

Nezlomná

Richard Askwith

Délka: 11 h 33 min
Interpret: Antonín Navrátil
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 651 MB

Československo, říjen 1937. Národ ještě oplakává smrt uctívaného T. G. Masaryka, za hranicemi se rozpíná hrozivá třetí říše – a spřádá plány na útok.

V tísnivé atmosféře se do východních Čech sjely obrovské davy na nejprestižnější sportovní událost země: Velkou pardubickou steeplechase. Říká se jí „ďáblův dostih“, je vyhlášená extrémně nebezpečnými překážkami i vyčerpávajícími úseky oranice a mnozí ji považují za vrcholnou zkoušku mužnosti a bojovnosti. Nacistické Německo sem opět vyslalo elitní příslušníky svých polovojenských jednotek: nelítostné důstojníky SS, kteří mají roznést na kopytech jimi opovrhované Slovany. Důstojníci československého jezdectva ani nedoufají, že by je mohli zastavit.

Ale je tu ještě jedna jezdkyně – hraběnka se stříbrnými vlasy na zlaté kobylce…

Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata…

Nezlomná je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu. Hýbou jím síly – sexismus, třídní nesnášenlivost, nacionalismus –, jejichž stíny dopadají i na dnešní svět. Dominují mu excentričtí šlechtici, salonní špioni, bezhlavě riskující jezdci – a dostih tak brutální, že mnozí považují už jen účast v něm za známku šílenství. A v jeho středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni.

RICHARD ASKWITH
Pracuje jako novinář přes 35 let. Dosud napsal pět knih, mimo jiné působivý životopis Emila Zátopka, za který získal nominaci na cenu Cross Sports Book Awards. Za svou prvotinu Feet in the Clouds získal několik ocenění. Další autorův titul Running Free z roku 2014 byl oceněn nominací na Thwaites Wainwright Prize. Jeho vášní je běh, outdoorová dobrodružství a obyčejní lidé anglického venkova.

ANTONÍN NAVRÁTIL
V šesti letech se zúčastnil konkurzu do televizního pořadu HLEDÁME PÍSNIČKY PRO DĚTI (1964), následně hrál v dětských muzikálech, recitoval a zpíval. V deseti letech pak hrál jednu z hlavních rolí v legendárním seriálu KAMARÁDI. Po absolvování DAMU nastoupil do Vinohradského divadla (1981-1992), kde hrál například ve hrách Obchodník s deštěm, Záviš z Falkenštejna nebo Pahorek. V roce 1992 opustil Vinohradské divadlo kvůli osobnímu sporu, načež načas zcela opustil svět médií, jezdil s kamiónem a pracoval jako umělecký kovář.

Před kameru se od poloviny 90. let vrací jen sporadicky, hrál například v komedii BYL JEDNOU JEDEN POLDA (1995). S plným pracovním nasazením se ale začal v roce 1996 věnovat především dabingu a v tomto oboru dnes patří k nejvytíženějším tvůrcům. Původně jen daboval, později založil vlastní dabingové studio Dial a dnes působí i jako režisér. Svým jménem zaštítil například české verze filmů Statečné srdce, Titanic, Blízká setkání třetího druhu, sám v těchto filmech také mluvil, jeho hlas můžeme slyšet v desítkách dalších zahraničních filmů a seriálů. Pro některé filmy vytvořil také české titulky.

Copyright © Richard Askwith, 2019
First published as Unbreakable by Yellow Jersey, an imprint of Vintage.
Vintage is part of the Pengium Random House group of companies.

Audiokniha Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě. Autor Richard Askwith, překlad Anna Kudrnová. Čte Antonín Navrátil, režie Miloš Vrána.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma