Obálka audioknihy Těžký prachy

Interpret: Marek Vašut
Vydavatel: Ascolto
Vydáno: 2023

Tři roky rozvážel Jan Novák v Chicagu prachy. Byly těžké: pět set dolarů ve čtvrťácích vážilo třináct kilo. Největší suma, jakou jako ozbrojený kurýr a řidič firmy United Armored Services doručil, obnášela 24 miliónů dolarů, ale většinou měl v obrněném voze pouze kolem tří miliónů. Jan Novák byl jedním z tisícovky zaměstnanců podniku, ve kterém se nedodržovaly bezpečnostní předpisy. Jeho nejlepší přítel z garáže Senad Omanić to odnesl den před Vánocemi kulkou do hlavy.

Nová audiokniha Jana Nováka Těžký prachy nabízí další Novákovo dobrodružství na pomezí žánrů, dílem autobiografii, dílem reportáž, dílem poezii, dílem dokument. Rukopis vznikl původně anglicky, ale autor ho při překládání do češtiny rozšířil a doplnil. Stylově se řadí k nejlepší tradici „New Journalism“, včetně výborně odposlouchaného slangu lidí, kteří byli underpaid, but armed (jak zní anglický titul románu), lidí, kteří nasazovali život za deset dolarů na hodinu, aby mohli chodit po Chicagu s bouchačkou.

Audiokniha Těžký prachy, autor Jan Novák, čte Ascolto.