Obálka audioknihy Sny a sekyry

Interpret: Vanda Hybnerová
Vydavatel: Audiotéka, Host
Vydáno: 2019

Jsou chvíle, o které se lze poranit jako o trní. Jako by se v nich čas na chvíli zastavil jen proto, aby se náhle rozběhl mnohem rychleji a dějiny jejich prostřednictvím dokázaly uvolnit všechnu svoji nastřádanou sílu. Hodnotit je a detailně zkoumat je však možné až s dostatečným odstupem. Někteří lidé se v nich ocitnou víceméně náhodou, jiní je sami vyhledávají. A někteří jejich síle podlehnou a jiní vytrvají. A my? Jak bychom se zachovali, kdybychom netušili, jak to všechno jednou skončí?

Dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera Jiří Padevět už dávno dokázal, že umí s takovými okamžiky i lidskými příběhy zacházet a znovu jim ve svých črtách vdechnout život. Nyní přichází s novou knihou plnou zdánlivě všedních mikropříběhů, které předcházejí zlomovým událostem známým z učebnic dvacátého století. Tentokrát je popisuje především prostřednictvím originálních črt ze života obyčejných lidí, kterým dějiny daly velká jména.

JIŘÍ PADEVĚT
Je spisovatel, knihkupec a nakladatel. Je autorem řady historických průvodců, například Průvodce protektorátní Prahou (2013), Krvavé finále (2015) nebo Krvavé léto 1945 (2016), a knih krátkých próz Poznámky k dějinám (2014) a Ostny a oprátky (2018). Na internetové televizi Stream.cz uvádí pořad Krvavá léta; jeho prostřednictvím zavádí diváky na místa spojená s nacistickou a komunistickou tyranií. Je držitelem ceny Magnesia Litera za knihu roku a za literaturu faktu.

VANDA HYBNEROVÁ
Dcera mima a divadelního pedagoga Borise Hybnera. Po studiu fotografie na grafické škole vystudovala herectví na pražské DAMU. Byla členkou Divadla Labyrint a hostovala napříč ostatními divadly, například v Divadle na Vinohradech, v Národním divadle, v Činoherním klubu, v Divadle v Řeznické, v Divadle pod Palmovkou, ve Švandově divadle a v Divadle v Celetné. V současnosti působí v Divadle Komedie. Za roli Petry v inscenaci Fassbinderovy hry Hořké slzy Petry von Kantové byla v roce 2005 nominována na Cenu Alfréda Radoka. Rok před touto nominací získala cenu Thálie za ženský herecký výkon za roli Catherine v inscenaci Důkaz v divadle v Řeznické. Pravidelně se objevuje na televizní obrazovce v několika seriálech, nejnověji Krejzovi.

Audiokniha Sny a sekyry obsahuje volné pokračování titulu Ostny a oprátky. Napsal Jiří Padevět, čte Vanda Hybnerová. Režie Miloš Vrána.