Obálka audioknihy Robinsoni a donkichoti

Interpret: Dalibor Buš
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

JSOU NA DOSAH OSTATNÍM, A PŘESTO TAK DALEKO.

Jedinečné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině. Jsou nám blíž, než si myslíme. To dokazuje Aleš Palán ve své nové audioknize, která přináší příběhy sedmi donkichotů dneška.

Co spojuje sedm lidí a jejich příběhy? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. I přesto žijí „tak nějak bokem“, jak je charakterizuje spisovatel. Všichni si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí jejich vlastní pravidla. Jsou na dosah ostatním, a přesto tak daleko. Nebo snad vysoko? Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor jim věří. Proč by si člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě, kreslit ve spolupráci s plísní nebo najít skutečný smysl života? Víte snad o něčem, co by bylo důležitější? Jistě, každý člověk je jedinečný, ale – málo platné – někteří lidé jsou zkrátka jedinečnější.

ALEŠ PALÁN
Český novinář, publicista a spisovatel. V Brně nedokončil studium pedagogické fakulty a několik let se toulal po Československu. Je jedním ze signatářů Charty 77. V druhé polovině osmdesátých let a na začátku let devadesátých pracoval jako noční hlídač, figurant a kopáč. Od roku 1993 se věnuje žurnalistice (Lidové noviny, Česká televize, TV Nova, Katolický týdeník, Hospodářské noviny, Host a další). Vedl kurz tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Ve svých knihách se zabývá zejména literaturou, výtvarným uměním, vírou a sportem, známé jsou jeho knižní rozhovory se zajímavými osobnostmi českého kulturního života. Z jeho nejvýznamnějších publikací jmenujme Neboj se vrátit domů, Brnox. Průvodce brněnským Bronxem, Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech a Tokijské květy. Za rozhovory se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině získal Magnesii Literu a úspěšně na ně navázal knihou Návrat do divočiny.

Nahrávka vznikla podle knihy Aleše Palána Robinsoni a donkichoti, vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2022. Text copyright © Aleš Palán, 2022. Čtou Aleš Palán, Dalibor Buš, Vladimír Hauser, Milan Holenda, Ondřej Kokorský, Jan Kolařík, Sylvie Krupanská, Pavel Zatloukal. Zvuk Jiří Pochvalovský. Hudba Šimon Herrmann. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Fotografie © Karel Cudlín / 400 ASA, 2022. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor, s. r. o., 2022.

Audiokniha Robinsoni a donkichoti, autor Aleš Palán, čtou herci Divadla Husa na provázku Dalibor Buš, Vladimír Hauser, Milan Holenda, Ondřej Kokorský, Jan Kolařík, Sylvie Krupanská, Pavel Zatloukal a Aleš Palán.