Obálka audioknihy Zvuky probouzení

Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2022

AUDIOKNIHA ROKU 2022 v kategorii VÍCEHLASÁ ČETBA

Audiokniha manželů Třešňákových vypráví příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování. Není primárně svědectvím o autismu, ale spíše o hledání rovnováhy v extrémně náročné životní situaci a vnitřním vyrovnávání se s narozením postiženého dítěte. Rodiče dnes čtrnáctileté Dorotky čtivou formou reflektují vnitřní proměnu, kterou jim roky nepřetržité péče přinesly, zachycují kouzelné momenty života s atypickým dítětem i děsivá dramata jeho neklidu a sebepoškozování. Text, v něž se prolíná perspektiva otce a matky, střídá vyprávění o každodenních situacích s psychologickou a spirituální reflexí.

Kniha byla nominována na Magnesii Literu 2021 v kategorii "Litera za publicistiku"

PETR TŘEŠŇÁK
Redaktor týdeníku Respekt. Do Respektu píše od roku 1995, stálým členem redakce je od roku 2001. Předtím pracoval v nevládních environmentálních organizacích. V časopise začínal jako redaktor Domácí rubriky, v letech 2002–2006 vedl Kulturní rubriku. Dnes přispívá především do rubriky Téma.

PETRA TŘEŠŇÁKOVÁ
Psychoterapeutka a lektorka krizové intervence. Vedoucí projektu sdílené péče o děti s autismem (Homesharing ) v organizaci Děti úplňku. Spolu se svým manželem Petrem napsala knihu Zvuky probouzení o životě a výchově dcery Dorotky, která trpí mentální retardací a autismem.

IVAN TROJAN
I když pocházel z herecké rodiny, jeho největší vášeň byl basketbal. Bohužel (nebo bohudík) jej jeho výška limitovala natolik, že se sportovní kariéry vzdal a přihlásil se na DAMU. Po absolvování se až do revoluce usadil v Realistickém divadle. Po roce 1989 působil v Divadle na Vinohradech, poté přijal angažmá v Dejvickém divadle, kde se stal vůdčí hereckou osobností. Díky jeho výjimečnému uměleckému projevu byl obsazen také do filmových rolí. Mezi nejznámější patří například Jedna ruka netleská, Samotáři, Václav nebo Medvídek. Kromě herectví je obsazován i v dabingu, a to díky jeho bezchybnému a velice kultivovanému projevu i charakteristického hlasu. Je to jeden z nejlepších a nejvytíženějších českých herců současnosti. Svůj hlas propůjčil už řadě audioknih, například knize Opuštěná společnost novináře Erika Taberyho nebo právě Zvukům probouzení po boku své manželky Kláry Trojanové.

KLÁRA TROJANOVÁ
Pochází ze známé sportovní a umělecké rodiny Pollertů, jejím bratrem je olympijský vítěz z Letních olympijských her 1992 v Barceloně Lukáš Pollert. V československém filmu debutovala již v dětském věku v roce 1979 ve stejnojmenné filmové adaptaci Čapkovy novely Hordubal. V roce 1983 pak účinkovala v televizním seriálu Návštěvníci. V roce 1989 ztvárnila jednu z hlavních postav snímku Vrať se do hrobu!. Společně se svým mužem Ivanem Trojanem si zahrála i jeho filmovou manželku ve snímku Jedna ruka netleská z roku 2003. Po ukončení studií na střední odborné škole vystudovala herectví na pražské DAMU, kde získala titul MgA., v divadle začínala hrát v roce 1994 v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Od roku 1995 byla členkou pražského Divadla pod Palmovkou. Od listopadu 2021 účinkuje spolu s Chantal Poullain v dramatické komedii Rouen 44 v brněnském Divadle Boka Polívky.

Audioknihu Zvuky probouzení manželů Petra a Petry Třešňákových čte Ivan a Klára Trojanovi. Mistr zvuku Jan Kacian, režie Jakub Tabery.