Obálka audioknihy Hastrman

Interpret: Jan Kolařík
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2018

Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů vypráví Hastrman příběh zvířete s lidskými vášněmi, divoké krajiny a člověka, křehkého ve své špatnosti. V první části přijíždí do Staré Vsi její pán, volnomyšlenkářský šlechtic a podivínský diplomat, který se dlouhá léta zdržoval v cizině a pak se rozhodl pro klidný život ve staré vlasti. Nepočítal však s tím, že v nepatrné vesnici objeví celý nový svět. Druhá část vyprávění vrhá hrdinu do dnešní doby se všemi jejími zlořády a nečistotami. Jak vydobýt zpět to, oč moderní svět připravil člověka?

MILOŠ URBAN
Český spisovatel, překladatel a redaktor, vlastním jménem Miloš Svačina. Narodil se v Sokolově jako jedno z dvojčat, za svůj skutečný domov však považuje Doksy v severních Čechách. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. Studoval filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, poté strávil rok na univerzitě v Oxfordu. Působí jako nakladatelský redaktor, nejprve v Mladé frontě, od roku 2001 v Argu. Jako autor debutoval roku 1998 románem Poslední tečka za Rukopisy. Následovala řada dalších děl, z nichž jmenujme alespoň nejúspěšnější Sedmikostelí (1999), Hastrman (2001), Santiniho jazyk (2005), Lord Mord (2008), Praga Piccola (2012) nebo Pole a palisáda (2006), která vyšla v nakladatelství Tympanum také jako audiokniha, namluvená Josefem Somrem. Romány Miloše Urbana, charakteristické svérázným černým humorem a morbidními až hororovými prvky byly publikovány bulharsky, holandsky, italsky, maďarsky, německy, polsky, rusky, slovinsky a španělsky.

JAN KOLAŘÍK
Již při studiích na brněnské konzervatoři spolupracoval s divadlem Husa na provázku, jehož je dodnes členem. Vytvořil zde výrazné role v inscenacích Balada pro Banditu, Amadeus, Doktor Faust, Evangelium sv. Lukáše, Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel, a dalších. Filmoví diváci jej znají z Bratrů Karamazových od režiséra Petra Zelenky. Kromě dabingu a divadla je také moderátorem na brněnském rádiu Krokodýl a často spolupracuje s rozhlasem. Pro vydavatelství Tympanum načetl audioknihy Dívka, která si říkala Tuesday a Pusinka.

Nahrávka vznikla podle knihy Hastrman vydané nakladatelstvím Argo v roce 2001. Text copyright © Miloš Urban, 2001, 2014. Čte Jan Kolařík. Režie Alexandra Bauerová. Zvuk Jiří Pochvalovský. Hudba Mario Buzzi. Cover art © První veřejnoprávní, s. r. o., 2018. All rights reserved. Grafická úprava obalu Martin Urbánek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o. v září 2018.

Audiokniha Hastrman je novodobá utopie, dílo pozdního romantismu, ale také pronikavý, velkoryse vyprávěný příběh o lásce, oběti a krvácející přírodě. Napsal Miloš Urban. Čte Jan Kolařík. Předloha filmu Ondřeje Havelky.