Obálka audioknihy Kavárnička v Kábulu

Interpret: Eva Novotná
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Pět rozdílných žen, pět pohnutých příběhů ve válkou sužovaném Afghánistánu.

Osudy dvou Afghánek, dvou Američanek a jedné Angličanky se střetnou v jedné neobyčejné kavárně uprostřed Kábulu. Provozuje ji přátelská Američanka Sunny, která v Afghánistánu najde nový domov. Její kavárna je místem, kde se potkávají cizinci s místními a kde se střetává přísná afghánské tradice se světem západu. Sunny si postupně díky svému laskavému srdci a své pohostinnosti získává respekt místních obyvatel. Není však ochotná smířit se s tím, že země, která je její duši velmi blízká, se dokáže tak nevybíravým způsobem chovat k ženám. I proto pomáhá mladé Afghánce Jasmíně udržet tajemství, které by mohlo obrátit životy všech vzhůru nohama. Příběh lásky a přátelství pěti silných žen, který překonává zkostnatělé tradice, strach i předsudky.

DEBORAH RODRIGUEZOVÁ:
Původní profesí kadeřnice a matka dvou dětí z Michiganu, odešla do Afghánistánu jako členka skupiny nabízející humanitární pomoc po pádu Talibanu v roce 2001. Brzy po příjezdu se zapojila do zřízení vzdělávacího certifikovaného programu pro afghánské ženy. V roce 2002 se po dvacetidenní známosti provdala za Afghánce Samera Mohammada Abdula Chána, o pět let později pak Afghánistán opustila. Na základě svých zážitků napsala tři bestsellery Kavárnička v Kábulu (2015, Argo), Návrat do kavárničky v Kábulu (2016, Argo) a Kábulská škola krásy (2008, Ikar). Poslední zmíněná kniha byla následně zfilmována se Sandrou Bullock v hlavní roli.

EVA NOVOTNÁ:
Vystudovala JAMU obor činoherní herectví. V roce 2001 nastoupila do angažmá Mahenovy činohry, kde působila do roku 2011. V letech 2011–2013 byla střídavě na „volné noze“ a členkou Ha-Divadla v Brně. V roce 2013 se vrátila do ND Brno, kde je dodnes. Dlouhodobě se věnuje práci v dabingu i v rozhlase. Na televizních obrazovkách jste ji mohli vidět v seriálech Gympl nebo Velmi křehké vztahy. S Tympanem již spolupracovala na titulu Pusinka od Sophie Hannah.

Nahrávka vznikla podle knihy Deborah Rodriguezové Kavárnička v Kábulu vydané nakladatelstvím Argo v roce 2015. Copyright © 2012 by Deborah Rodríguez. Recorded and translated by arrangement with Random House, a division of Penguin Random House LLC. Z amerického originálu A little coffee shop of Kabul, vydaného nakladatelstvím Random House v roce 2012 přeložila Jitka Jeníková. Translation © Jitka Jeníková, 2015. Čte Eva Novotná. Režie, zvuk, střih a mastering Jiří Pochvalovský. Hudba Jan Šikl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v březnu 2019.

Audioknihu z krutého Afghánistánu Kavárnička v Kábulu, kterou napsala Deborah Rodriguezová, vypráví Eva Novotná.