Obálka audioknihy Sbohem, armádo!

Sbohem, armádo!

Ernest Hemingway

Interpret: Dušan Sitek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

LZE NAJÍT ZA VÁLEČNÉ VŘAVY SKUTEČNOU LÁSKU?

Milostný příběh amerického sanitního dobrovolníka a anglické ošetřovatelky odehrávající se na italské frontě během první světové války.

Válečný román uchvacující další a další generace čtenářů. Velká válka zasáhla nejen Evropu, ale i Ameriku. Řada amerických dobrovolníků spěchala na evropská bojiště, mezi nimi i Ernest Hemingway. Své zážitky z italské fronty popsal v románu Sbohem, armádo! z roku 1929. Zachytil v něm příběh milostného vzplanutí amerického poručíka Frederika k anglické ošetřovatelce Catherine a současně rozpad dříve stabilních jistot. Více než samotný obraz války Hemingwaye zajímá osud konkrétního člověka, to, jak se mění v neznámých ohrožujících podmínkách a zda je schopen opravdové lásky. Protože za válečné vřavy se jistoty v mezilidských vztazích hledají těžko.

ERNEST HEMINGWAY
Americký spisovatel, nositel Pullitzerovy i Nobelovy ceny. Už na střední škole byl pevně rozhodnut stát se spisovatelem. Jako dobrovolník odjel na italskou frontu, později své zážitky zpracoval v románu Sbohem, armádo. Při bojích na řece Plavě byl těžce raněn, avšak přes svá zranění odnesl na zádech do bezpečí italského vojáka, který byl v bezvědomí. Léčil se v nemocnici v Miláně, kde se zamiloval do zdravotní sestry Agnes von Kurowské, jež se stala předobrazem románové Catherine. Dvacátá léta tráví Hemingway v Evropě, ale vrací se do Ameriky a posléze se usazuje na Kubě. Jako reportér se účastní španělské občanské války, po návratu do Ameriky píše burcující výpověď o válce Komu zvoní hrana. Během druhé světové války se aktivně účastní bojů na Siegfriedově linii. Po válce se vrací na svou rezidenci na Kubu, kde píše román Rajská zahrada, vydaný však až po jeho smrti. V roce 1951 dokončuje slavnou novelu Stařec a moře. Těžce nemocný pravděpodobně spáchal sebevraždu.

DUŠAN SITEK
Divadelní, filmový a televizní herec. Vyučil se kuchařem a vystudoval hotelovou školu v Mariánských Lázních, ale poté se rozhodl pro hereckou dráhu a v roce 1981 absolvoval na pražské DAMU. Působil v divadlech v Ostravě a v Opavě. Následujících dvacet pět let byl v angažmá v Městském divadle Zlín, poté v letech 2010 až 2015 v pražském Divadle pod Palmovkou. Zde ztvárnil mimo jiné roli logopeda Lionela Loqua v inscenaci Králova řeč. Získal tři nominace na Cenu Alfréda Radoka a v roce 2008 byl nominován na Cenu Thálie (za roli Lízala v Maryše). Po přechodu do pražského angažmá začal být obsazován i do televizních seriálů a filmů. Objevil se v malých rolích v řadě televizních seriálů (Policie Modrava, Kriminálka Anděl, Četníci z Luhačovic, Dáma a Král) i filmů (Ostravak ostravski, Havel, Atlas ptáků).

Nahrávka vznikla podle knihy Ernesta Hemingwaye Sbohem, armádo! vydané nakladatelstvím SNKLU v roce 1965. A FAREWELL TO ARMS Copyright © 1929 by Ernest Hemingway. Copyright renewed © 1957 by Ernest Hemingway. All Rights Reserved. Published by arrangement with the original publisher, Simon & Schuster Audio, a division of Simon and Schuster, Inc. Z anglického originálu A Farewell to Arms přeložil Josef Škvorecký. Translation © Josef Škvorecký. Čte Dušan Sitek. Režie, zvuk Jan Koukal. Zvukové předěly Jan Tichý. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Sbohem, armádo!, autor Ernest Hemingway, čte Dušan Sitek.