Žena v bílém

Délka: 1 h 42 min
Interpret: Pavel Pavlovský
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2018
Typ souboru: MP3
Velikost: 96 MB

Audiokniha Žena v bílém je napínavý příběh z viktoriánské Anglie. Napsal Wilkie Collins. Účinkují Pavel Pavlovský, Monika Švábová, Věra Vlčková, Václav Neužil, Vanda Švarcová, jiří Samek, Tomáš Šolc, František Baťka, Jaroslav Konečný, Jaroslav Choc, Eva Wimmerová, Zora Kostková, Jiří Kostka, Ivo Gübel a Jaroslav Someš.

Anglický romanopisec Wilkie Collins bývá literárními kritiky označován spolu s E. A. Poem a Emilem Gaboriauem za zakladatele žánru detektivního románu. Jeho nejznámější román Měsíční kámen prohlásil básník T. S. Eliot za nejlepší detektivku všech dob. A v tom názoru ho podpořili i jiní.

Jisté je, že Collins sám ani netušil, že nějaké detektivky píše. Ve své době patřil k vyhledávaným

a velmi populárním autorům tzv. senzačního románu vyrůstajícího z tradic realismu a okořeněného výběrem kriminálních událostí ze současnosti a nevázanou společenskou kritikou. Collinsův styl má proto hodně společného s Charlesem Dickensem, s nímž ho pojilo dlouholeté přátelství. Dickens ochotnicky hrál úlohy v Collinsových dramatech. Podnikali spolu cesty do zahraničí a napsali společně knihu.

Složitý děj nás zavádí do viktoriánské Anglie. Jednak ho tvoří milostný příběh bohaté dívky Laury a mladého učitele kreslení Waltera, základní osou je však zápletka, v níž hraje hlavní roli neuvěřitelná podoba Laury s chudou dívkou Annou. Na záhadu jejich nepochopitelné podoby se nabaluje série dalších nejasností. Zatímco vycházejí najevo staré zločiny, během příběhu dochází k řadě nových a postupně se objevují a rozkrývají stále nové a nové záhady. V roce 1978 zkušená rozhlasová scenáristka Helena Šoltészová román zdramatizovala pro rozhlas. (Hynek Pekárek)

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma