Obálka audioknihy Lampička

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

PŘÍBĚH O ODVAZE A DOBRÉM SRDCI

Příběh o odvaze, přátelství, soucitu i strachu, plný zloby, předsudků a nepochopení, ale taky dětské upřímnosti a dobroty. Velké srdce drobné dívky Lampičky se nezastaví před žádným nebezpečím.

Mořská skaliska bičovaná vlnami jsou nebezpečná lodím. Proto musí večer co večer malá drobná dívka Emilie místo svého tatínka, který nemůže na nohy, zapalovat světlo majáku. Jednoho dne však zapomene koupit sirky, večer světlo nerozžehne, a v noci se o skaliska roztříští loď. Tak začíná sugestivní příběh dívky Lampičky, kterou odvedou do admirálova domu, aby si odpracovala škodu, kterou způsobila. Lidi, kteří tam žijí, v ní zpočátku vzbuzují hrůzu, ale postupně poznává, kolik dobroty se v nich skrývá. Brzy je vtažena do pohádkového dobrodružství ve světě mořských panen a pirátů, kde musí bojovat vší silou za přátelství, svobodu a právo být jiná. Křehká Lampička, která se do té doby setkávala jen s ponižováním a necitelností, v sobě najde sílu pomáhat druhým, třeba i těm, jejichž tělo nebo mysl se vymykají normě. Příběh o síle, s níž se dá obstát ve světě.

ANNET SCHAAP
Renomovaná nizozemská ilustrátorka Annet Schaap má na kontě přes dvě stovky dětských knížek, ale teprve její prozaická prvotina Lampička z roku 2017 jí přinesla všeobecné uznání: knížka si vysloužila všechna významná nizozemská ocenění v kategorii literatury pro děti a mládež, ale i vlámskou cenu pro nejlepší dětskou knihu. Annet Schaap získala sice výtvarné vzdělání (na výtvarné akademii v Kampenu a na Královské akademii výtvarných umění v Haagu), ale od dětství tíhla i k psaní. Proto absolvovala kurzy na Odborné spisovatelské škole v Amsterodamu a spolupracovala několik let s dětským divadlem. Nizozemský čtenářský web Hebban vyhlásil v roce 2021 Lampičku nejlepší dětskou knihou.

TEREZA DOČKALOVÁ
Česká divadelní a filmová herečka, Vystudovala herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Ještě během studií hostovala v Těšínském divadle a v ostravském Divadle loutek. Po studiích nastoupila do stálého angažmá v ostravské Komorní scéně Aréna. Od roku 2014 je členkou souboru pražského Divadla pod Palmovkou, kde si zahrála první významnou hlavní roli v představení Nora (Domeček pro panenky). Je držitelkou dvou Cen Thálie. Během svého působení v Komorní scéně Aréna obdržela Cenu Thálie 2011 pro mladé činoherce do 33 let. Za hlavní roli v inscenaci Nora (Domeček pro panenky) získala v roce 2017 druhou Cenu Thálie. Na filmovém plátně se objevila ve snímku Teroristka.

Nahrávka vznikla podle knihy Annet Schaap Lampička vydané nakladatelstvím Baobab v roce 2022. Copyright text and illustrations © 2017 by Annet Schaap. Original title Lampje. First published in 2017 by Em. Querido’s Uitgeverij, Amsterdam. Z nizozemského originálu Lampje přeložila Radka Smejkalová. Translation © Radka Smejkalová, 2021. Čte Tereza Dočkalová. Režie David Laňka. Mastering Vladimír Srb. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Lampička, autorka Annet Schaap, čte Tereza Dočkalová.