Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci

Roark Bradford

Délka: 15 h 53 min
Interpret: Petr Nárožný
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 896 MB

Humorná parafráze Starého zákona vypráví biblické příběhy od stvoření Adama a Evy až po osudy starozákonných proroků.

Autor vychází z folkloru amerických černochů a přejímá jejich interpretaci náboženských dějů, která živelně tíhne k pozemské konkrétnosti a odmítá všechnu mystiku. Biblické osoby včetně Pána Boha vystupují jako obyčejní lidé, jejich stylizované projevy a příběhy jsou přetvářeny podle představ utlačovaného černošského lidu. Tím vzniká pásmo bezbožných příběhů, jejichž komika vyplývá z kontrastu mezi náboženskou předlohou a jejím svérázným, mnohdy naturalistickým přepisem.

ROARK WHITNEY WICKLIFFE BRADFORD
Roark Whitney Wickliffe Bradford (21. srpna 1896 Lauderdale County, Tennessee – 13. listopadu 1948 New Orleans, Louisiana) byl americký novinář, prozaik a humorista. Proslul parodickými přepisy Starého zákona Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti, Starej zákon a proroci.
Roark Bradford se narodil do bělošské farmářské rodiny a od dětství se stýkal se členy afroamerické komunity, která pracovala na bavlníkových plantážích. Od roku 1926 se zcela věnoval literatuře. Zajímal se o jazyk, hudbu a kulturu Afroameričanů. Těžil z černošského folklóru, ze svých kontaktů s černošskými hudebníky, vypravěči a kazateli. Světoznámé se staly jeho parodické přepisy událostí Starého zákona se zdánlivě naivní komikou, které napsal v černošském dialektu.

PETR NÁROŽNÝ
Petr Nárožný (14. dubna 1938 Praha) je český herec, komik, moderátor, bavič a dabér.
Už jako dítě hrál ochotnické divadlo v Osvětové besedě, po jedenáctiletce vystudoval fakultu architektury a pozemního stavitelství na ČVUT a v roce 1968 byl promován inženýrem. V témže roce zároveň začal konferovat koncertní vystoupení skupiny Rangers, kde se poprvé uplatnil se svými komickými výstupy. Souběžně ale pracoval jako projektant, sdílel společnou kancelář s Pavlem Bobkem a ten jej doporučil do Semaforu. Petr Nárožný působil v Semaforu v letech 1973-1980 a toto angažmá nastartovalo jeho kariéru. Nesporný komediální talent a angažmá v Semaforu přivedly Nárožného brzy do filmových ateliérů a televizních studií a rovněž k roli oblíbeného moderátora. Osobitý mluvený projev využívá mimo jiné i v roli dabéra dětských kreslených postav.

Audiokniha Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci humorným způsobem převypravuje Starý zákon. Napsal Roark Bradford, čte Petr Nárožný. Režie Helena Rytířová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma