Obálka audioknihy Jak nevyloupit banku

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

BIBLE KANADSKÝCH ŽERTÍKŮ

Bible kanadských žertíků, které hrdina jménem Künde nepřestane dělat ani ve vězení, kam se kvůli nim ostatně dostal.

Humoristický román s detektivní zápletkou je u nás Westlakeovým nejznámějším a nejslavnějším dílem. Harold Albert Chester Künde, hlavní postava románu, je dvaatřicetiletý svobodný muž, který v osmi letech dospěl k závěru, že jeho příjmení je kanadský žertík, a tak od té doby sám kanadské žertíky provádí. Jeden z nich ho bohužel přivede až do vězení. Jeho předsevzetí skončit se svým koníčkem mu ovšem nevyjde. Dostane se totiž do party zkušených kriminálníků, a aby se zachránil před dlouholetým vězením, je nucen ve své „profesi“ recesisty pokračovat.

DONALD EDWIN WESTLAKE
Americký spisovatel, autor více než stovky knih. Specializoval se na kriminální příběhy s humorným podtextem, občas psal také sci-fi. Byl třikrát oceněn cenou Edgar Award a roku 1993 získal titul Grand Master společnosti Mystery Writers of America. Vedle románů, které Westlake vydal pod vlastním jménem, vyšlo mnoho jeho knih i pod nejrůznějšími pseudonymy. Jeho nejznámější postavou je drsný zločinec Parker a jeho komický protějšek, smolař John Dortmunder. Většina Westlakových románů se odehrává v New Yorku. Některé z Westlakových románů byly zfilmovány, například snímky Point Blank, Ukradený diamant, Odplata a Co horšího se může stát? Westlake sám je autorem několika scénářů, nejznámějším z nich je scénář k filmu Švindlíři, což je Westlakova adaptace románu Jima Thompsona, za kterou byl nominován na Oscara.

KAMIL HALBICH
Český divadelní a filmový herec a dabér, rodák z Liberce. V roce 1984 se poprvé objevil na divadelních prknech v místním Divadle F. X. Šaldy, a to ve hře Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho. Po maturitě odejel do Prahy na studium DAMU, současně se začal objevovat v Divadle Na zábradlí a v Národním divadle. Po absolutoriu DAMU v roce 1990 hrál v Divadle pod Palmovkou ve hrách Hamlet, Idiot, Jakub a jeho pán, v Divadle v Řeznické či v Divadle Rokoko. Od roku 1992 je členem souboru Švandova divadla na Smíchově. Hrál také ve filmech Učitel tance, Grandhotel či Modelář, ztvárnil řadu seriálových rolí (například Zdivočelá země, Modrý kód, Četnické humoresky) a dlouhodobě se věnuje dubingu (Červený trpaslík, Pán prstenů a další).

Nahrávka vznikla podle knihy Donalda E. Westlakea Jak nevyloupit banku, vydané nakladatelstvím Olympia v roce 2000. Copyright © 1974 by Donald E. Westlake. Z anglického originálu přeložil Radoslav Nenadál. Translation © Radoslav Nenadál. Čte Kamil Halbich. Zvuk, hudba Vratislav Hubička. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky a úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Jak nevyloupit banku, autor Donald E. Westlake, čte Kamil Halbich.