Obálka audioknihy Na Větrné hůrce

Interpret: Zuzana Slavíková
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2016

Do věčnosti zkamenělá návrší, zrádné slatiny a rozsáhlá vřesoviště, stejně jako dva sobě nepodobné domy se v polovině 19. století staly kulisami slavného románu Emily Brontëové Na Větrné hůrce.
Tragický příběh nenaplněné lásky a pomsty posluchače přenese do kopcovité oblasti v anglickém západním Yorkshiru. Právě tam totiž Emily Brontëovou uchvacovaly ony bouřlivé výšiny, jak zní také jeden z překladů anglického názvu románu. Krajina nedaleko Bradfordu svou svíravostí naznačuje, kudy se musejí odebírat životy dvou zpočátku nevinných dětí, které si chvíli na lásku snad jen hrají, aby jejím poryvům nakonec podlehly. Počasí na Větrné hůrce a nedaleké usedlosti Drozdově jako by určovalo záhubu, které podléhá nalezenec Heathcliff, zpupná Kateřina i její přítel a pozdější manžel Edgar Linton. Jiskra křivdy nakonec přeskočí i na potomky těchto zatracených.

Osoby a obsazení:
Zuzana Slavíková - vypravěč/Nelly
Petr Vaněk - Heathcliff
Tereza Richtrová - Kateřina
Klára Klepáčková - Katka
Milan Holenda - Edgar
Lukáš Král - Hareton
Jiří Suchý - Linton
Vendula Fialová - Isabela
Petr Kubes - Hindley
Vladimír Krátký - Earnshaw
Albert Pazdera - mladý Hindley
Martin Skopalík - mladý Heathcliff
Alžběta Anna Mankovecká - mladá Kateřina

EMILY BRONTËOVÁ (1818–1848) byla prostřední z literárně činných sester Brontëových. Za života publikovala z obav z tehdejších předsudků pod pseudonymem Ellis Bell.
Mládí strávila spolu se sestrami v internátní škole (tamější poměry inspirovaly starší sestru Charlotte k napsání románu Jana Eyrová), poté pracovala jako vychovatelka.
V roce 1846 sestry Charlotte, Emily a Anne vydaly pod mužskými pseudonymy společnou sbírku básní, ta však byla neúspěšná. Proto změnily žánr a začaly psát romány. Prvotina Emily Na Větrné hůrce vyšla v roce 1847 pod pseudonymem Ellis Bell, její přijetí však bylo rozpačité. O rok později, teprve třicetiletá, Emily zemřela na nachlazení. Za dva roky poté její sestra Charlotte vydala román Na Větrné hůrce znovu už pod pravým jménem a teprve toto vydání se setkalo s velkým úspěchem.

Na Větrné hůrce - audiokniha obsahuje dramatizaci klasického díla světové literatury. Silný příběh nešťastné lásky, pomsty a bolesti, jehož autorkou je Emily Brontëová. Rozhlasová nahrávka z roku 2013. Účinkuje Zuzana Slavíková, Petr Vaněk, Tereza Richtrová a další.