Full Moon #171-172 DIGITÁLNÍ
Vydavatel: Smile Music Full Moon
Další čísla: Full Moon
Počet stran: 1
Publikováno: 10. 7. 2025
Full Moon #171–172: Co se vrací?
„Vedli jsme divoký život. Nebezpečný – jako bychom ho chtěli předběhnout. Dělali jsme hodně věcí, pili jsme – moc. Co z toho teď je? Co se vrací?“ píše Filip Topol v textu Co se vrací, vydaném v roce 1985 v samizdatovém časopisu Vokno. Jako by slova tehdy sotva dvacetiletého autora předznamenala jeho následnou cestu, jako by se skutečně pokoušel svůj život předběhnout, popasovat se s ním v předstihu. Možná právě proto zůstává jeho obraz lákavý i pro generace, které jeho vrcholné období nezažily, možná právě proto jeho dílo nestárne. V červnu by Filip Topol oslavil šedesáté narozeniny, Full Moon se vydáním s titulním tématem věnovaným jeho osobě ke vzpomínkám připojuje. Prázdninový Full Moon #171–172 vychází ve čtvrtek 10. července a bude v prodeji do 9. září.
Titulní stranu zdobí ilustrace Jaromíra 99, kterou vytvořil pro soubor Nebel Moon v roce 2011, ikonická kresba se tak dostává do oběhu více než 10 let poté, co byly plakáty s ní beznadějně vyprodány. V této souvislosti vznikla i omezená série triček s titulní stranou magazínu, k hudebníkovu výročí připravilo vydavatelství Indies také vůbec poprvé na vinylu Topolův sólový debut Sakramiláčku. Téma dvojčísla otevírá text Radima Kopáče, následuje redakční výběr toho nejlepšího z díla Psích vojáků a Filipa Topola, podobně jako obsáhlý text o jeho poezii a literární tvorbě od Libora Staňka. Nechybí rozsáhlý rozhovor s Jáchymem Topolem, recenze nedávno vydaných knižních titulů z produkce Topolova „domovského“ Revolver revue či text reálném společenství šajenských Psích vojáků, které dalo populárnímu souboru jméno. Tradiční rubrika Moonfive uvádí bratrské dvojice v české populární hudbě, celý blok doprovází výjimečné a v několika případech nepublikované fotografie Karla Šustera.
Full Moon #171–172 vychází v rozsahu 160 stran, kromě titulního tématu obsahuje více než dvacet větších textů. Samozřejmostí je série rozhovorů, tentokrát se jmény jako Viah, Ursula Sereghy, The Kills, Blue Mental, Favorite Obsession, Adam the World nebo s dvojicí raperů Jamesem Colem a Ideou. Dojde na reportáže z filmového festivalu v Cannes nebo butikové hudební akce Beaches Brew, podobně jako na zprávu o jedné z letošních rezidencí v rámci edukační série Shape+. O ceněné knize Šeptej nahlas hovoří její autor Miloš Hroch, nad současnou turecko-německou hudbou se zamýšlí Aneta Martínková a v rubrice Odjinud je představena reprezentantka organizace Psyon Eva Kozáková. Samozřejmostí je rubrika Song Story, kterou obsadil kontroverzní raper Kanye West s letitým hitem Diamonds from Sierra Leone, další texty se věnují například povedenému albu umělkyně Lido Pimienta, kanadskému hudebníkovi Caribou nebo populární skupině Turnstile, vše doplňuje recenze výjimečné biografie hudebnice Neneh Cherry.
Tradičně posíleny jsou recenzní sekce, zacílené na nové nahrávky, filmy nebo knihy. Albem měsíce se stala taneční kolekce amerického hudebníka Nicka Leóna A Tropical Entropy, načež jsou představeny novinky B4, GoGo Penguin, Billyho Woodse, Model/Actriz, Miley Cyrus, LSDXOXO, Stephena O’Malleyho nebo skupin Saca, Florist či Mclusky. Filmová rubrika se vrací k letošnímu ročníku Marienbad Film Festivalu, seriálu Zkouška nebo snímkům Letní škola, 2001 či Fénické spiknutí, literární oddíl zase nabízí pohledy na nové knihy Tomáše Forróa, Édouarda Louise, Antonína Tesaře nebo akademický titul věnovaný Drogám v dobách totality. Galerie uvádí aktuální výstavy Damiena Hirsta či Pavla Jasanského, neschází další tradiční rubriky jako Next Moon, Do černého či Protokol, kde své inspirace a lásky odhaluje populární americký hudebník Thor Harris.