Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka knihy Moje kamarádka Anne Franková

Moje kamarádka Anne Franková

Hannah Pick-Goslarová


Tato e-kniha je dostupná ve formátech:

ePUB Mobi

Dostupnost formátů zavisí na vydavateli. E-knihy mají velikost od 1 MB do 30 MB.


Vydavatel: Práh
Vydáno: 2023
Jazyk: český
Počet stran: 376

„Jako dítě jsem byla svědkem toho, jak se svět, který jsem milovala, zhroutil a zmizel, zničený nesmyslnou nenávistí, a s ním zmizela i moje nejlepší kamarádka Anne.“

„Hannin příběh konečně doplňuje to, co již Anne říci nemohla. Je srdceryvný a současně plný životního optimismu a jeho pravdu teď potřebujeme více než jindy.“

Edith Egerová, autorka bestselleru Máme na vybranou

V roce 1933 pětiletá Hannah uprchla se svou rodinou z nacistického Německa do Amsterodamu, kde brzy navázala přátelství se sobě podobnou dívkou: předčasně vyspělou, otevřenou a veselou holčičkou jménem Anne Franková. Na několik nádherných let se z nich staly nerozlučné kamarádky, které si užívaly bezstarostné dětské hry, radosti a vzájemné návštěvy ve své čtvrti Rivierenbuurt.

V červnu 1942, když zesílila nacistická okupace Evropy, byly náhle od sebe bez varování odtrženy. Anne a její rodina zmizely zdánlivě beze stopy a zůstalo po nich neumyté nádobí ve dřezu a neustlané postele. Ve chvíli, kdy si Hannah lámala hlavu s tím, co se s její kamarádkou stalo, a doufala, že je Anne v pořádku, začal se rozvíjet osud její vlastní rodiny: všichni byli odvezeni do internačního tábora Westerbork, odkud byli Hannah, její otec, její mladší sestra Gabi a její prarodiče přemístěni do koncentračního tábora Bergen-Belsenu. V hrozivých podmínkách, obklopena smrtí, se Hannah dozvěděla o své kamarádce překvapivé informace. V zoufalé snaze zachránit Anne, která byla slabá a bojovala o přežití, riskovala Hannah svůj život.

Hannin příběh přežití navzdory všemu je svědectvím o trvalé síle přátelství, lásky a paměti.

Hannah Pick-Goslarová, které její přátelé říkají Hanneli, se narodila v roce 1928 v Berlíně jako nejstarší dítě židovských rodičů Hanse Goslara a Ruth Judith Kleeové. V roce 1933, po zvolení Adolfa Hitlera kancléřem a nástupu nacistické strany k moci, se Goslarovi přestěhovali do Amsterodamu, kde Hannah začala chodit do Šesté montessori školy a spřátelila se s dívkou jménem Anne Franková. Ve svém deníku Anne popisuje příhody s Hannah, o níž hovoří jako o „Lies Goosens“. V roce 1943 byli Hannah, její otec, její mladší sestra Gabi a její prarodiče z matčiny strany zatčeni a posláni do internačního tábora Westerbork a odtud převezeni do koncentračního tábora Bergen-Belsenu. Hannah v něm přežila čtrnáct měsíců až do jeho osvobození v roce 1945. V roce 1947 emigrovala do Britského mandátu Palestina krátce předtím, než se z něj stal současný Izrael, a vyškolila se na zdravotní sestru. V penzi si Hannah užívala společnost svých tří dětí, jedenácti vnoučat a jednatřiceti pravnoučat. Zemřela v roce 2022 ve věku devadesáti tří let.

více

Jak číst zakoupené e-knihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma