Obálka audioknihy Řek Zorba

Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Velkolepá oslava života, přirozenosti a chuti žít. "Carpe diem."

Knižní předloha oscarového snímku s Anthony Quinnem v titulní roli člověka, který dokáže vychutnávat všechny krásy života i se smiřovat s jeho ranami. Kniha plná kontrastů mezi dvěma přáteli ... nespoutaným, živelným Zorbasem a jeho intelektuálním přítelem „knihomolem“. Oslava života a poezie je zarámovaná do překrásné krétské přírody a přináší jeden z nejpozitivněji naladěných příběhů ve světové literatuře. Vychutnejte si moudrost, životní energii a řecké slunce.

NIKOS KAZANTZAKIS
Řecký spisovatel, básník, dramatik, překladatel a myslitel. Vystudoval práva na univerzitě v Aténách a filosofii v Paříži. Po studiích hodně cestoval (mj. několik let žil i v Československu); stal se ministrem řecké vlády a také pracoval pro UNESCO. Jeho dílo pokrývá širokou škálu, včetně filozofických esejů, cestopisů, tragédií a překladů do moderní řečtiny klasiků jako byl například Dante (Božská komedie) nebo Goethe (Faust). Vedle jeho asi nejznámějšího románu Řek Zorba v češtině vyšlo: Bratrovrazi, Hlášení El Grecovi, Chuďásek Boží: život sv. Františka, Kristus znovu ukřižovaný (román posloužil jako předloha pro libreto opery Bohuslava Martinů Řecké pašije) a Poslední pokušení.

PAVEL SOUKUP
Herec a dabér, který propůjčil svůj hlas hereckým osobnostem jako Arnold Schwarzenegger, Michael Douglas, Harrison Ford, Robert Redford nebo Sylvester Stallone. Svým zajímavým, melodickým hlasem doprovodil mnoho dokumentů.

Nahrávka vznikla podle knihy Nikose Kazantzakise Řek Zorbas vydané nakladatelstvím XYZ v roce 2012. Copyright © Niki Stavrou. Z řeckého originálu Bios kai politeia tu Alexi Zorba přeložil František Štuřík. Translation © František Štuřík. Čte Pavel Soukup. Režie, zvuk Jan Koukal. Hudba Mario Buzzi. Technická redakce Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek.

Audiokniha Řek Zorba obsahuje literární předlohu oscarového snímku od autora Nikose Kazantzakise. Čte Pavel Soukup.