Obálka audioknihy Klášterní madrigal

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

HISTORIE JEDNOHO PANSTVÍ

Řeholníci se nepříliš zodpovědně starají o pozapomenutý klášter s panstvím, hříšní poddaní se oddávají zábavě v šenku a neplatí daně.

Kdesi pod horami u hranic Českého království se nachází Klášter s rozsáhlým panstvím původně čítajícím desítky vesnic, dnes Bohem i generální kapitulou v Selbru opuštěným a chátrajícím. Spravují ho líní řeholníci a obývají hříšní poddaní. Každý má rád své pohodlí. Čas tu plyne klidně, když do skriptoria Kláštera dorazí královská listina, která náhle po osmdesáti letech od žádosti schvaluje povýšení jedné z vesnic na město. Nastane ovšem problém - která vesnice by to vlastně měla být? A jak si poradit s takovým zájmem vrchnosti? To budou muset začít platit daně, starat se o svěřené pozemky nebo dokonce pracovat? Poddaní začínají intrikovat, aby se této povinnosti vyhnuli.

VLASTIMIL VONDRUŠKA
Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd obhájil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 60 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze vede už od roku 2011 žebříček našich nejčtenějších autorů. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a scénáře k filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. Vedle detektivních sérií Hříšní lidé Království českého a Letopisy královské komory vydává v Tympanu historické ságy Mezi tiárou a orlicí, Přemyslovská epopej, Husitská epopej, Křišťálový klíč a Prodavači ostatků, Zloději ostatků, Sběratelé ostatků a Vládcové ostatků. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.

JAN HYHLÍK
Hlasatel, herec a dabér, vystudoval ve své rodné Praze divadelní fakultu AMU. Vystřídal divadla v Hradci Králové, Kolíně, Brně, Praze a Pardubicích. Externě spolupracuje od roku 1995 s Českým Rozhlasem 3 Vltava a zhruba stejnou dobu načítá knihy pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana, kde vytvořil přes 200 audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Klášterní madrigal vydané nakladatelstvím MOBA v Brně v roce 2011. Copyright © Vlastimil Vondruška, 2011. Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 2017. Čte Jan Hyhlík. Hudba Pavel Hlaváček. Remastering Petr Klim. Technická redakce Jaroslav Janda. Design obalu a úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2022.

Audiokniha Klášterní madrigal, autor Vlastimil Vondruška, čte Jan Hyhlík.