Obálka audioknihy Tma

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ. A NADĚJE TĚ ZABIJE, PROTOŽE UMÍRÁ POSLEDNÍ

Ve srubu na návrší Malé Fatry, kam přijel strávit poustevnické Vánoce daleko od lidí, si chtěl bratislavský scenárista původně ulevit od věčných stresů a předrozvodových hádek. Jenže osud to má i v třeskuté zimě rád horké. Nebo spíš podle hororového receptu Stephena Kinga: když si hrdina prokape unavené oči, s hrůzou zjistí, že přestal vidět. Nadobro. Že by mstivá manželka-lékárnice přešla do protiútoku a uchystala smrtonosnou past? Ostatně i sýček na nejbližším stromě protagonistovi prorokuje, že brzy přijde o rozum, i kdyby se mu v odlehlé končině podařilo přežít. Displej iPhonu přece poslepu neovládne, a proto tu může leda vrávorat a tápat, vést samomluvy s diktafonem Olympus, případně obcházet srub s revolverem Taurus 0.38, neboť kolem se pořád někdo potuluje. Je to fantom, není to fantom? Temnota tají odpověď až do štědrovečerní noci, kdy svitne… naděje?

JOZEF KARIKA
Slovenský prozaik a publicista původem z Brezna vystudoval historii a filozofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici. Zprvu působil jako muzejní pracovník a mluvčí ružomberské radnice. Dlouhodobě studuje podoby únikové literatury a problematiku magie (Slovanská magie, Zóny stínu, Magie peněz ad.). Stigma fandomového povídkáře v oboru SF prorazil trilogií Stíny mafie (2008–2011, č. Knižní klub 2011), zasazenou do divokých 90. let v rodném Horehroní a na Liptově. Sága se na Slovensku stala bestsellerem šlapajícím na paty i prodejům románů Dana Browna. Překlady volné řady autorových nejnovějších „horských“ thrillerů Strach, Černá hra (obojí č. 2016), Trhlina (č. 2017), Tma (č. 2018) a Na smrt (č. 2020) postupně vydalo nakladatelství Argo. Horor Trhlina zasazený do pohoří Tribeč zfilmoval režisér Peter Bebjak a uvádí ho i kanál Netflix.

VASIL FRIDRICH
Rodák z Uherského Hradiště absolvoval DAMU, nicméně už za studií účinkoval v divadelním spolku Kašpar, ve školním souboru CD 94 a v plzeňském Divadle J. K. Tyla. První angažmá získal ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil v Kladně a nyní hraje na scénách Městských divadel pražských. Zahrál si mj. ve snímcích Vaterland – lovecký deník (2004), Hodinový manžel (2014), Kobry a užovky (2015), Teorie tygra (2016), Teroristka (2019) či v minisériích Svět pod hlavou (2017), Metanol (2018), Jak si nepodělat život (2019) a Herec (2020).