Obálka audioknihy Slavná Nemesis

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

AUDIOKNIHA ROKU 2022 v kategorii NEJLEPŠÍ ZVUKOVÝ DESIGN - četba

Psychedelická cesta do hlubin nitra, ze které se vám nebude chtít zpátky.

Jedna z nejpozoruhodnějších povídek české literatury, v níž se láska mění v posedlost a skutečnost splývá s přízrakem.

Povídka Ladislava Klímy Slavná Nemesis, která poprvé vyšla v roce 1936, je jedním z nejlepších příkladů temné fantastiky 20. století. Hrdinou vyprávění je Sider, který je doslova uhranutý dámou v modrém a je odhodlaný ji hledat na vrcholcích hor, v hlubokých lesích i v psychiatrické léčebně. Je však dáma v modrém skutečná? Nejde jen o vidinu? Siderovy úvahy se čím dál víc propadají do víru paranoie, iluzí a klamu a povídka pozvolna odhaluje odvrácenou tvář lásky, totiž neředěné zlo a šílenství. Povídka se strhujícím, i když dnes již místy archaickým jazykem, ztělesňuje Klímovu ústřední myšlenku, že svět je jen naše vědomí, jinak nic. Slavnou Nemesis lze také vnímat jako básnivý obraz světa inspirovaný individualistickou filozofií 19. století.

LADISLAV KLÍMA
Filozof, prozaik a extatik Ladislav Klíma byl jednou z nejosobitějších postav české literatu-ry. Za studií na gymnáziu byl vyloučen pro urážku habsburské dynastie. Žil v ústraní pře-vážně z jmění po otci, který byl úředníkem a regionálním politikem. Klíma občas přispíval do novin a příležitostně dělal řidiče nebo hlídače. Jeho hlavním zájmem byla filozofie, v níž ho nejvíce ovlivnily myšlenky Arthura Schopenhauera a Friedricha Nietzscheho. Klímovy texty se vždy pohybovaly na hranici mezi vědomím a podvědomím, realitou a absurditou a poezií a filozofií. Proslul groteskním romanetem Utrpení knížete Sternenhocha a sbírkou povídek Slavná Nemesis, pojmenovanou po ústřední povídce. Jeho stěžejním filozofickým dílem je traktát Svět jako vědomí a nic.

Nahrávka vznikla podle textu Sebrané spisy Ladislava Klímy V. (povídka Slavná Nemesis, 1926), vydaného nakladatelstvím Torst v roce 2022. Editorkou knihy je Erika Abrams. Text copyright © Ladislav Klíma, 1926. Čte Karel Dobrý. Režie Petr Gojda. Zvuk Vladimír Srb. Hudba Ivan Acher. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Slavná Nemesis, autor Ladislav Klíma, čte Karel Dobrý.