Obálka audioknihy Kosmonauti na pokraji smrti

Kosmonauti na pokraji smrti

Karel Pacner

Interpret: Jiří Schwarz
Vydavatel: Plus
Vydáno: 2019
Velikost: 1.20 GB

Skutečné příběhy kosmických letů jsou napínavější než sci-fi thrillery!

Od Gagarinova letu se stali kosmonauti nefalšovanými hrdiny doby, ovšem málokdo domýšlel rizika, která podstupují – dokud se neobjevily zprávy o mimořádných potížích během jejich výprav, což obě velmoci studené války nerady přiznávaly. Tito lidé vstupovali na půdu naprosto neprozkoumanou, stávali se doslova pokusnými králíky. Autor odkrývá chvíle, kdy kosmonautům hrozilo smrtelné nebezpečí, a oni ho ohromným úsilím a improvizací zvládli, ale i tragédie, kterým se nedalo zabránit.

„Jediný způsob, jak se můžeme dostat za hranice možného, je ponořit se do nemožného.“ Arthur C. Clarke

Neexistuje bezchybná technika, která se neobejde bez lidských obětí. Takový je zákon pokroku. Třebaže si Vladimír Komarov uvědomoval nedokonalost Sojuzu, usedl do něho – a potom bojoval o zvládnutí svého stroje a svůj život, bohužel marně. Trojice Rusů v lodi Sojuz 11 zahynula během několika vteřin, protože se předčasně otevřel odvětrávací ventil – neměla možnost bojovat o své životy. Naopak Alexej Leonov se během výstupu do volného vesmíru dostal do zapeklité situace, na kterou nebyl připraven, a přesto ji zvládl. Posádka Apolla 13, na němž explodovaly životně nezbytné systémy, dokázala za pomoci odborníků na Zemi překonat všechny obtíže a vrátit se na Zemi.

Ponořte se do dobrodružství kosmických letů!

Audiokniha Kosmonauti na pokraji smrti, kterou napsal známý popularizátor vědy Karel Pacner, vypráví o nejnebezpečnějších okamžicích z historie letů člověka do vesmíru.