Obálka audioknihy Obraz Doriana Graye

Interpret: Ivan Lupták
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Zatímco krásný Dorian zůstává stále dvacetiletý, do jeho věrného portrétu na malířském plátně se propisují všechny hříchy a poklesky živé předlohy

Slavný Wildeův román v sobě nese autobiografické rysy. Mladý muž se nechává portrétovat známým malířem, a když poprvé spatří svůj krásný portrét, projeví přání, aby sám nikdy nezestárl a všechny proměny tváře se objevovaly pouze na obraze… Román obsahuje hororové prvky i faustovský motiv, dotýká se i tématu homosexuality. Zatímco krásný Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, do jeho věrného portrétu na malířském plátně se propisují všechny hříchy a poklesky živé předlohy. Původně čistý a naivní mladík Dorian se vlivem okouzlujícího, ale amorálního Henryho, postupně mění. A mění se i obraz.

OSCAR WILDE
Anglický dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu. Narodil se v Dublinu jako syn lékaře a irské nacionalistické spisovatelky. Studoval v Dublinu a na Oxfordu, kde také začal psát. Stal se ústřední postavou hnutí dekadentů, proklamujících oslavu krásy a odmítajících spojení umění a morálky. Sňatek s Constance Lloydovou, s níž měl dva syny, získal pohodlný život v relativním luxusu. Kvůli svému vztahu s lordem Alfredem „Bosie“ Douglasem byl obžalován z homosexuality a odsouzen na 2 roky těžkých nucených prací v Readingu. Zemřel v bídě s podlomeným zdravím ve věku pouhých 46 let v Paříži. Vedle Obrazu Doriana Graye patří k jeho nejznámějším dílům drama Salome (předloha stejnojmenné opery R. Strausse) a dvě konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa a Ideální manžel.

IVAN LUPTÁK
Narodil se na Kladně. Po maturitě nastoupil na DAMU, obor činoherní herectví. Získal angažmá v Divadle Na zábradlí (2010–2019). Spolupracuje s dalšími pražskými divadelními scénami, s divadlem Cabaret Calembour, Studiem Dva a Studiem hrdinů. Na stříbrném plátně debutoval hlavní rolí v retro snímku Anglické jahody a diváci si ho vybaví i jako trpělivého Mirka z filmu Nápadník, z trilogie Zahradnictví. Objevuje se seriálech (Vraždy v kruhu, Bohéma, Ordinace v růžové zahradě)

Nahrávka vznikla podle knihy Oscara Wildea Obraz Doriana Graye vydané nakladatelstvím Alpress v roce 2005. Copyright © 1890. Z anglického originálu The Picture of Dorian Gray přeložil Jiří Zdeněk Novák. Translation © Jiří Zdeněk Novák, 2005. Čte Ivan Lupták. Režie Alexandra Bauerová. Hudba Ondřej Brousek. Střih a mastering Vojtěch Machálek. Vyrobilo studio Soundguru. Ilustrace na obálce © Martin Urbánek. Úprava obalu CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Obraz Doriana Graye. Ivan Lupták v legendárním příběhu Oscara Wildea s hudbou Ondřeje Brouska.