Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna

Alison Weirová

Délka: 27 h 35 min
Interpret: Martina Hudečková
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Série: Šest tudorovských královen
Typ souboru: MP3
Velikost: 1.56 GB

Měli si být oporou a stvrdili to před Bohem. Avšak jen ona na to dbala…

Už počasí v anglickém přístavu věstí, že se španělská infantka Catalina bude muset důkladně obrnit proti nevlídnosti Severu. Sňatková politika jí za chotě určila zdejšího prvorozeného prince Artura Tudora, jenže osud s ní má jiné, daleko chmurnější plány. Když neduživý manžel brzy nato zemře, najde v mladé vdově zalíbení mladičký švagr Jindřich. Přestože si ji nakonec odvede k oltáři, není utrpení v životě královny Kateřiny (1485–1536) zdaleka zažehnáno. Žádnému z jejich synů nejsou dopřány ani dva měsíce života, zmar se vrší, léta běží. Temperamentní Jindřich VIII. zoufale toužící po dědici obětuje nejprve vřelost, pak věrnost a posléze soudnost. A tak zatímco dějiny tudorovské Anglie s přičiněním Anny Boleynové spějí k neblaze proslulému rozvodu, jenž otřese zvyklostmi raně novověké Evropy, strachuje se odkvétající katolická královna nejen o přežití v podmínkách určovaných mužskou vůlí či o legitimní nároky své jediné dcery, ale i o spásu vlastní duše…

První svazek řady Šest tudorovských královen předkládá dramatickou epopej o vnitřně poctivé panovnici, jejíž svatá trpělivost ostře kontrastuje s činy manžela, prosazujícího své ego přes veškeré překážky světské i duchovní. O prolité krvi nemluvě.

ALISON WEIROVÁ
Po studiích na polytechnice v rodném Londýně působila jako učitelka dějepisu, nicméně po úmorném souboji se zkostnatělými osnovami se nakonec vydala na spisovatelskou dráhu. Důkazem autorčina vypravěčského přístupu jsou ohled na neakademické čtenáře i ochota pořádat exkurze na památná místa britské historie, při nichž je zájemcům zasvěcenou průvodkyní. Zaměřuje se na válku růží a raný novověk, kdy si její vlast vydobyla postavení velmoci. Hexalogii Šest tudorovských královen, ve které od roku 2016 zachycuje osudy manželek krutovládce Jindřicha VIII., Weirová záhy završí románovým portrétem Kateřiny Parrové (angl. 2021). Životní téma, k němuž sbírá podklady téměř padesát let, však už předtím pojednala v dílčích studiích (Šest žen Jindřicha VIII., Pád Anny Boleynové, Děti Anglie ad.). V českém překladu vyšla rovněž její ceněná práce Eleonora Akvitánská o noblesní intelektuálce vrcholného středověku nebo poutavé historické romány Nevinná zrádkyně, Princezna Alžběta a Královna Alžběta.

MARTINA HUDEČKOVÁ
Dcera divadelního režiséra Václava Hudečka a partnerka filmového režiséra Juraje Herze hrála po absolutoriu Pražské konzervatoře v Divadle Jiřího Wolkera, a to až do jeho zániku v roce 1998. Poté přijala angažmá v Redutě, ve Skeletu a hostovala i v Divadle Bez zábradlí. Celovečerní snímky jí sice poskytly jen skromné příležitosti (Podivná přátelství herce Jesenia, Habermannův mlýn), o to pravidelněji se ale objevovala v pohádkách (Velká kočičí pohádka, Pohádka o houslích a viole ad.), seriálech (Cirkus Humberto, Druhý dech, Škola Na Výsluní, Škoda lásky ap.) a TV filmech (Křídlovka pro Majoránka, Lupa je tlustý sklo, My se vlka nebojíme). Exceluje v dabingu, kde patří k nejobsazovanějším herečkám – za hlasové ztvárnění rebelky Bridget Jonesové (Renée Zellwegerové) získala Cenu Františka Filipovského 2017.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2021. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Kateřina Aragonská: Pravá královna obsahuje první svazek řady Šest tudorovských královen. Autorka Alison Weirová, čte Martina Hudečková.

více

Série Šest tudorovských královen

Obálka audioknihy Kateřina Aragonská: Pravá královna
Kateřina Aragonská: Pravá královna

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma