Obálka audioknihy Lincolnova dálnice

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2023
Velikost: 1.06 GB

DLUH JEŠTĚ SPOLEČNOSTI NESPLATIL. CHCE ZAČÍT ZNOVU A MÁ PŘED SEBOU DÁLNICI MOŽNOSTÍ…

Po odpykání trestu v nápravném zařízení je mladistvý Emmett Watson zavezen domů do Nebrasky. Farmu zesnulého otce však zabavila banka a on musí i s bráškou Billym vyklidit pole. Ve stodole naštěstí pořád parkuje šedomodrý studebaker, do jehož motoru táta schoval tři tisícovky coby počinek pro synovo lepší příští. Emmett je hodlá investovat do tesařiny v Texasu, ale rozumbrada Billy ho přesvědčuje, aby radši pátrali v Kalifornii po matce, která kluky opustila ještě v útlém věku. A vtom se tu vyloupnou mimoň Woolly s poděsem Vévodou – Emmettovi spoluvězni na útěku tajně dorazili v kufru vozu policejní eskorty a prý se s nimi rozdělí o dědictví uložené na chatě Woollyho zazobané rodiny poblíž New Yorku. Takže na Západ, nebo na Východ?

Amor Towles nás v červnu 1954 protáhne Amerikou, jež dál trvá na uhlazeném Sinatrovi a přehlíží předpojatosti, ačkoli všude podél Lincolnovy dálnice už je patrné, že promluví rokenrol, Kerouac a Rosa Parksová. A protože někdejší „hlavní třídu“ USA lemují i zvlčilí kazatelé, uznalé běhny a další figurky, čeká čtveřici hochů škola života, která je přiměje zkoumat podstatu obyčejných zázraků mezi nebem a zemí. A vybrat si mezi zralostí a běsy, až jejich devět dní on the road dospěje do drásavého finále.

Mnohovrstevnatý román od autora bestselleru Gentleman v Moskvě

AMOR TOWLES
Mladík z dobré bostonské rodiny kultivoval své vlohy na univerzitách „břečťanové ligy“: vystudoval anglistiku na Yaleu a Stanfordu. Z jeho učitelského angažmá na zastupitelství v Číně však kvůli zhoršení bilaterálních vztahů sešlo a setrvání v nevýnosném oboru považoval za riskantní. Zabydlel se na Manhattanu a přes dvacet let působil jako investiční bankéř na Wall Street, nicméně na soustavné jemné naléhání mentora – spisovatele a světoběžníka Petera Matthiessena – se do říše slov vrátil a podmanil si publikum pozdním debutem Pravidla zdvořilosti (2011, č. 2017). Retro zasazené do New Yorku 30. let se stalo světovou senzací a získalo francouzskou Prix Fitzgerald. Ideologické střety meziválečného období, tentokrát ale v podmínkách tuhé sovětské totality, tvoří též osu jeho druhé prózy Gentleman v Moskvě (2016, č. 2018). Čtyři vlivné anglickojazyčné deníky dílo označily za knihu roku, což mu zajistilo milion prodaných výtisků, nominaci na International Dublin Literary Award a zájem filmařů (v chystané adaptaci TV Showtime postavu ztvární Ewan McGregor). I třetí román Lincolnova dálnice (2021, č. 2022) přes půl roku vévodil bestsellerovým žebříčkům The New York Times a zvítězil také ve výroční anketě čtenářů Amazonu.