Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Matka – Hra o třech dějstvích

Matka – Hra o třech dějstvích

Karel Čapek

Délka: 1 h 49 min
Interpret: Jiřina Petrovická
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 102 MB

Původní LP album 1118 4581 Karel Čapek Matka vydal Supraphon v roce 1985 - nyní titul vychází poprvé digitálně. "Tak mě vyložte, proč zrovna já, proč jsem to vždycky jenom já, po celé dějiny světa jsem to jenom já, já máma, já ženská, co musí tak hrozně platit za vaše velké věci!" Protiválečné drama Matka napsal KAREL ČAPEK (*9.1.1890 – †25.12.1938) v roce 1938.

Hlavní hrdinkou je žena, matka pěti synů, které zemřel manžel ve válce a postupně ztrácí i své syny. Její mrtví se jí postupně zjevují, nejprve manžel Richard, povídá si s ním, polemizuje o tom, proč se synové chtějí tolik podobat hrdinsky zemřelému tatínkovi. Ale tatínek svoje hrdinství zpochybňuje - padl zcela zbytečně v "bezvýznamné bitvě, navíc prohrané"...chybou velitele. Povídá si i s již mrtvým synem Ondrou, který zemřel v cizině při zkoumání žluté zimnice. Přichází k ní takto i zrovna zemřelý Jirka, zabil se v letadle...chtěl letět výš a výš... Vypuká občanská válka a v ní umírají dvojčata Petr a Kornel, každý na "druhé straně barikády"....zůstává jen nejmladší, citlivý Toni. Zemi přepadá cizí stát a začíná válka...Všichni její muži přesvědčují matku, aby pustila Toniho do války, matka je prosí, aby ji k tomu nenutili... Když volá žena v rozhlase všechny muže do zbraně, bojovat za vlast a oznamuje zprávu o nepřátelským torpédem zasažené a potápějící se cvičné lodi Gorgona, a mimoděk říká, že její syn je mezi 400 chlapci na lodi, ještě pořád matka odmítá Toniho poslat do boje. Žena v rozhlase volá celý svět o pomoc, čte zprávu, že nepřítel shodil bomby na školu, zranil a zabil mnoho dětí... Tehdy se matka rozhoduje: "Copak někdo může zabíjet děti? Malé usmrkané děti? Jdi Toni, jdi!"

Audiokniha Matka – Hra o třech dějstvích obsahuje klasickou českou protiválečnou hru. Napsal Karel Čapek. Účinkují skvělí herci jako Radovan Lukavský, Petr Kostka, Václav Postránecký, Jiří Štěpnička, Petr Štěpáneka další.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma