Obálka audioknihy Nabroušené pohádky III. a jiné

Nabroušené pohádky III. a jiné

Ludvík Aškenazy

Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

„Co je, prosím, pohádka jiného než lež, na kterou se nikdo nezlobí?“

Byl jednou jeden spisovatel. Měl velkou fantazii, rád psal. A rád si vymýšlel. Jednou ho napadlo, že by mohl napsat nějaké pohádky. Některé praštěné, jiné praštěnější. Krátké vtipné příběhy o dětech, lidech, oživlých věcech i zvířátkách, představujících se v neobvyklých situacích plných fantazie. Pod peřinou se vám jen tak povaluje kulový blesk a vy nevíte, co s tím? Jak si poradí se svým exotickým příjmením Citronovi – Okurkovi? Kdy je pilný skladatel Julius Cismollka nejšťastnější? A kde se inspiroval, když skládal svou Malou lesní hudbu? Ponořte se do geniálního světa mistra slova Ludvíka Aškenazyho.

LUDVÍK AŠKENAZY
Narodil se do česko - židovské rodiny v Českém Těšíně. Zaměstnání Ludvíkova otce přivedlo rodinu do Polska. Počátkem druhé světové války byl evakuován do Kazachstánu, kde učil na střední škole dějepis. Po návratu do vlasti, v květnu 1945, se oženil s dcerou německého spisovatele Heinricha Manna. Po roce 1945 pracoval v pražském rozhlase jako reportér a zahraničně politický komentátor. Působil také jako válečný zpravodaj v Izraeli. Koncem 50. let 20. století tuto profesi opustil a stal se spisovatelem z povolání. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 emigroval s celou rodinou do západního Německa. Mezi jeho nejznámější dílo patří Putování za švestkovou vůní. Oblíbené dětské knihy jsou Praštěné pohádky a Cestopis s jezevčíkem. Byl také scenárista, dramatik a autor rozhlasových her.

OTAKAR BROUSEK
Pochází z významné herecké rodiny, narodil se v Praze, kde také vystudoval hudebně dramatické oddělení konzervatoře. Prošel soubory Středočeského divadla v Kladně, Městských divadel pražských a Divadla na Fidlovačce. Od roku 2012 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Kromě divadla se objevuje ve filmu i televizi a příležitostně se věnuje moderování. V roce 2010 byl nominován za roli Veršinina ve Třech sestrách v Divadle Na Fidlovačce na Cenu Thálie. Svůj hlas propůjčil Russelu Croweovi, Paulu Reiserovi nebo Lupinovi z čarodějné série o Harrym Potterovi.

Nahrávka vznikla podle vybraných povídek z knihy Ludvíka Aškenazyho Praštěné pohádky vydané SNDK, Praha v roce 1965. Copyright © 1965 by Ludvík Aškenazy. A dále podle vybraných pohádek z knihy Jana Vladislava a Jana Stanovského Strom pohádek z celého světa vydané SNDK, Praha v roce 1964. Čte Otakar Brousek. Režie a zvuk Otakar Brousek. Hudba Ondřej Brousek. S laskavým svolením Michala Pavlíčka je v audioknize použita citace skladby Dýmka Jazzy Metalu z alba Big Heads. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Mastering Tympanum. Ilustrace na obálce © Jan Kubíček. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Nabroušené pohádky III. a jiné – fantastické pohádky, ze kterých se utluče smíchy celá rodina.