Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Pérák

Pérák

Petr Stančík

Délka: 3 h 46 min
Interpret: David Novotný
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 212 MB

EINE KLEINE KOKAINE LEINE

Protektorátní městská legenda o superhrdinovi vzdorujícím nacistům. Barvitým jazykem a s černým humorem líčí autor hrdinské činy Péráka, který prohlašuje: „Němci si to odskáčou…“

Za protektorátu vznikla legenda o superhrdinovi, který vzdoruje nacistům. Je krásný, je mladý, nebrání se kontaktům se ženami a umí v pravou chvíli zasáhnout. Muž, který všem gestapákům v protektorátu kazí sny i služební postupy. Franta Pérák, jediný superman českých dějin! Tak jako on na svých odpružených botách dokáže několika skoky překonat hranice pražských čtvrtí, překonává fantazie autora meze reality. Hitler jako kubista, autor zvrhlého umění? Proč ne? Zraněný Heydrich válející se v rozhrkané dodávce naložené leštidlem na obuv a obalený viksem? Ve Stančíkových představách nic nemožného! A Göringův silvestrovský večírek? Přece „eine kleine kokaine leine“…

PETR STANČÍK
Český básník, prozaik, dramatik a esejista. Studia na pedagogické fakultě ani na DAMU nedokončil, byl učitelem a posléze televizním režisérem na volné noze. Od roku 1995 se živí jako reklamní textař. Jeho knižním debutem byla „barokní fantasy“ Obojí pramen (1992), napsaná košatým archaizujícím jazykem libujícím si v neologismech. Právě výtečná práce s jazykem je hlavním znakem Stančíkových próz. Svou druhou knihou Admirál čaje (1996) se autor vřadil do proudu postmoderny, s oblibou si pohrává s dějinnými událostmi, jež prokládá fiktivními fantasmagoriemi. Do svých próz vkládá osobitý černý humor. Je nositelem mnoha ocenění – Magnesii Literu získal v roce 2015 za román Mlýn na mumie, obdržel i Zlatou stuhu a Cenu Karla Čapka Mlok.

DAVID NOVOTNÝ
Český herec, absolvent Pražské konzervatoře, do roku 2016 člen Dejvického divadla. Tam mimo jiné vytvořil role Dimitrije v Dostojevského Bratrech Karamazových, Nikolaje Tuzenbacha v Čechovových Třech sestrách nebo Stephena v Marberově Dealer´s Choice. Za roli Muž bez minulosti – v Kaurismäkiho Muži bez minulosti – získal Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku 2010. Je vyhledávaným filmovým a televizním hercem. Jmenujme alespoň filmy Okresní přebor – Poslední zápas Pepíka Hnátka, Hastrman, Vlastníci… Oblíbené jsou jeho postavy z televizních seriálů Čtvrtá hvězda, Zkáza Dejvického divadla, Kukačky, Špunti na cestě a dalších.

Nahrávka vznikla podle knihy Petra Stančíka Pérák vydané nakladatelstvím Druhé město v roce 2008. Copyright © Petr Stančík, 2008. Čte David Novotný. Režie Jan Rimon. Zvuk Vladimír Srb. Technická redakce Martin Novotný. Vyrobilo studio Soundguru. Illustrations © Jan Bažant, 2008. Grafická úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2024.

Audiokniha Pérák, autor Petr Stančík, čte David Novotný.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma